הלוואה בערבות מדינה ליזמים במסלול עסקים בהקמה


פגישת יזמים

מתכנן להקים עסק חדש? זקוק להלוואה בתנאים אטרקטיביים לצורך הקמת העסק? רוב היזמים המקימים עסק חדש זקוקים להלוואה כדי להגשים את חלומם, מעבר להון האישי שמביאים מהבית. כדי להקים את העסק אפשר לקבל הלוואה בערבות מדינה ליזמים במסלול עסקים בהקמה. זו מסלול ייעודי דרך קרן הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים, המסלול נועד לסייע ליזמים לקבל מימון אטרקטיבי לפתיחת עסקים חדשים, בגלל מצוקת האשראי הקיימת והקושי לקבל הלוואה נוחה בבנקים.

הלוואות בערבות המדינה עד 500,000 ₪

עסקים קטנים ובינוניים נחשבים למנוע הצמיחה של המשק הישראלי, הם מספקים עבודה לעובדים רבים ומפרנסים בכבוד משפחות בכל הארץ. הפעילות העסקית של העסקים הקטנים והבינוניים נחוצה גם ליציבות הכלכלה המקומית. למרות חשיבותם של העסקים הקטנים והבינוניים, היזמים בארץ מתקשים לקבל הלוואות, לכן המדינה החליטה על הקמת הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה.

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מנהלת בין השאר את קרן ההלוואות בערבות המדינה. הקרן מציעה הלוואות בשלושה מסלולים עיקריים, ביניהם מסלול עסקים בהקמה. במסגרת קרן הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים יזמים יכולים לקבל הלוואה עד 500,000 ₪, בתנאים נוחים ובריבית נמוכה.

מאפייני עסק בהקמה

הלוואה בערבות מדינה ליזמים במסלול עסקים בהקמה נחשבת לאטרקטיבית ולמשתלמת במיוחד. עם זאת, רק עסקים העומדים בתנאים הנדרשים שנקבעו יכולים לקבל את הסיוע, בכפוף להחלטת ועדת האשראי של הקרן. עסק בהקמה הוא:

• עסק שעדיין לא התחיל לפעול.
• עסק שפועל כעוסק פטור ומעוניין לבצע השקעה נרחבת ולעבור לסטטוס של עוסק מורשה או חברה בע”מ.
• עסק שעדיין לא עשה שימוש במסגרת אשראי, כל עוד מחזור המכירות מרגע הקמת העסק לא חצה את רף ה-500,000 ₪.
• עסק שפעל עד כה מהבית ומעוניין להשתדרג ולשכור מקום ייעודי לצורך הפעילות העסקית, כל עוד מחזור המכירות מרגע הקמת העסק לא עבר 500,000 ₪.
• יזם הרוכש עסק פעיל, ניתן לקבל הלוואה עד 35% מסכום הרכישה, כאשר שיעור הביטחונות הנדרש מהיזם הם כמו במסלול השקעות.

כל יזם או עסק העומד בתנאים הנדרשים, כלומר העסק שלו עומד ב-1 מתוך 4 הקריטריונים המצוינים למעלה, יכול להגיש בקשה להלוואה מהקרן לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה – במסלול עסקים בהקמה.

מסלול עסקים בהקמה

הלוואה בערבות מדינה ליזמים במסלול עסקים בהקמה ניתנת בריבית אטרקטיבית ולתקופה של עד 5 שנים. אפשר לדחות את תשלום ההחזר הראשון בחצי שנה (גרייס). כדאי לדעת כי קרן הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה מחויבת לטיפול מהיר בבקשות המגיעות אליה, ועדת האשראי של הקרן חייבת לתת תשובה תוך חודש ימים מרגע הגשת הבקשה.

חשוב לציין כי במסלול עסקים בהקמה היזם יכול לקבל הלוואה עד 300,000 ₪ ועליו להעמיד ביטחונות בגובה עד 10% מסכום ההלוואה שאושרה לו. אם היזם זקוק להלוואה גדולה מ-300,000 ₪ עליו להעמיד ביטחונות בשיעור של עד 25% על הסכום הנוסף מעל 300,000 ₪.

בעלי העסק נדרשים לחתום על ערבות אישית על מלוא סכום ההלוואה, זהו אחד התנאים הנדרשים מכל היזמים הפונים לקרן הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים.

הליך אישור מהיר עד חודש

כדי לקבל הלוואה בערבות מדינה ליזמים המעוניינים להקים עסק חדש או להשקיע בעסק קיים, בהתאם לתנאים שנקבעו במסלול עסקים בהקמה, חייבים להגיש טופס שניתן להוריד באתר של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, או דרך האתר של אחד משני הגופים המתאמים של הקרן – חברת GSE מחקר אנליטי או משרד רו”ח עובד בן דוד.

לאחר הגשת הבקשה לאחד משני הגופים המתאמים, כלכלן יוצר קשר עם היזם ומתאם עמו פגישה בבית העסק או במקום אחר במידה והעסק עדיין לא הוקם. יש למלא שאלון הכולל מספר נספחים ומסמכים עליהם יש לחתום, למשל ערבות אישית. את השאלון והמסמכים המצורפים יש לשלוח במייל או באופן מקוון באתר של הגוף המתאם.

במידה וכלכלן מטעם הגוף המתאם מחליט להעניק המלצה חיובית, התיק יועבר לטיפול בבנק לפי בחירת היזם. ישנם 4 בנקים שזכו במכרז של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, ניתן לבחור אחד מהם. נציג הבנק יוצר קשר עם היזם לפגישת הכרות ולאחר מכן התיק עובר לוועדת האשראי של הקרן כדי לקבל החלטה סופית.

במידה ונציגי ועדת האשראי של הקרן מחליטים לאשר את ההלוואה, הם קובעים את סכום ההלוואה ותנאי הריבית וההחזר. בוועדת האשראי יושבים נציגי הקרן, נציג הגוף המתאם ונציג הבנק המלווה.

תקופת ההלוואה ושיעור הריבית

הלוואה בערבות המדינה במסלול עסקים בהקמה ניתנת לתקופה של עד 5 שנים, כלומר עד 60 חודשים. במידת הצורך, היזם הזקוק להלוואה להקמת העסק יכול לקבל גרייס לתקופה של 6 חודשים, דחיית תשלומי ההחזר ב-6 חודשים מאפשרת ליזם להקים את העסק וליצור הכנסות המאפשרות לו לעמוד בנטל תשלומי החזר ההלוואה.

את הריבית קובעים בוועדת האשראי של הקרן, בהתאם להמלצות הבנק והכלכלן מטעם הגוף המתאם. הריבית המקובלת בהלוואות בערבות המדינה במסלול עסקים בהקמה זהה לריבית הנהוגה במערכת הבנקאות להלוואות דומות.

כאמור, הסכום המקסימלי שניתן לקבל הוא 500,000 ₪, במידה והיזם זקוק להלוואה גדולה יותר באפשרותו לגייס את ההון הנדרש להקמת העסק דרך הבנקים, חברות מימון חוץ בנקאי וכדומה. כמו כן, ברוב המקרים עליו להביא גם כסף מהבית על מנת להקים את העסק החדש.

כתיבת תוכנית עסקית

כדאי לדעת כי היזם נדרש לצרף תוכנית עסקית מפורטת על מנת לקבל אישור להלוואה. את התוכנית העסקית מומלץ שלא לכתוב לבד מאחר ויתכנו פגמים בתוכנית, וכתוצאה מכך נציגי הקרן ידחו את הבקשה להלוואה, והיזם מבזבז זמן יקר ועלול לא לקבל את ההלוואה הנוחה.

לכן, כדי לשפר סיכויים לקבלת ההלוואה האטרקטיבית דרך הקרן לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה מומלץ לפנות ליועץ עסקי מנוסה. היועץ מלווה את היזם ומסייע לו להגיש את הבקשה להלוואה, כך משפרים משמעותית את הסיכוי לקבלת ההלוואה הנחוצה ליזם. אחד מתפקידיו של היועץ העסקי הוא לבחון את כדאיות העסק, כמו כן הוא מלווה את היזם לאורך כל תהליך הגשת הבקשה להלוואה, ובמידת הצורך יכול לסייע ליזם להשיג מימון ממקורות נוספים.

למידע נוסף ולשאלות בנושא הלוואה בערבות מדינה ליזמים במסלול עסקים בהקמה, השאר פרטיך באתר. היועצים המנוסים של רק תבקש הלוואות לעסקים יחזרו אליך בהקדם האפשרי. אנו מסייעים מדי שנה ליזמים רבים לקבל את ההלוואה האטרקטיבית וליהנות מפתרונות מימון ואשראי משתלמים נוספים, נשמח לסייע גם לך להגשים חלום ולהקים עסק משגשג ורווחי.