ניהול תזרים מזומנים


advice14

אחד הכלים הפיננסים החשוב ביותר לניהול תקין של עסק הוא התקציב. בנייה של תקציב וניהולו, בהתאם לדוחות ההוצאות וההכנסות של העסק, מהווה גורם מכריע להצלחתו של העסק וכן לניהול התקין שלו. אך התקציב הוא רק חלק מהכלי לשליטה בהוצאות ובתשלומים של העסק, הגורם המשלים של ניהול תקציב נכון הוא ניהול תזרים מזומנים.

מה זה תזרים מזומנים?

תזרים מזומנים, כשמו, הוא תרשים זרימה של התשלומים והתקבולים של העסק. כלומר, תזרים מזומנים הוא בעצם דוח המכיל את כל המידע על הכסף הנכנס והיוצא מהעסק. הדוח מהווה סיכום וצפי התשלומים והתקבולים.

איזה תשלומים ותקבולים מופיעים בתזרים המזומנים?

תשלומים שהעסק משלם באופן קבוע, תשלומים ששולמו וכן תשלומים עתידיים הידועים מראש, כולל תשלומי שכר עובדים, חשבונות חשמל ומים, שכירות, החזרי הלוואות ועוד. בנוסף, מכיל תזרים המזומנים פרטים על כל התקבולים של העסק בגין פעילות עסקית של העסק, השקעות בבית העסק והלוואות שניתנו לעסק. ככל שיהיו יותר פרטים בדוח ויכללו את כל ההוצאות וההכנסות ללא השמטות, כך יהיה קל יותר לעקוב אחר המתבצע בכספי העסק וכן לנהל תקציב בצורה נכונה.

את התזרים צריך לסדר לפי זמני הפעילות הפיננסי. כלומר, למיין את המידע לפי תאריכי קבלת התקבולים ולפי תאריכי התשלומים. כך, ניתן להתבונן על כלל תמונת ההוצאות וההכנסות ולהתכונן לתקופות בהן צפויות הוצאות גדולות יותר לעומת תקבולים, ובתקופות בהן יש פחות הוצאות, לנתב את התקבולים והתקציב לטובת שיפור והשקעה במחלקות שונות בעסק (מכירות, שיווק, יח”צ, תגמול עובדים).

יתרונות ניהול תזרים מזומנים

  • מעקב אחר הוצאות שוטפות
  • מעקב אחר הכנסות
  • מאפשר בנייה של תקציב נכון ומדויק יותר
  • מעקב אחר ניהול התקציב וצמצום חריגות

ניהול תזרים מזומנים נכון ומועיל מותנה בשני תנאים: הראשון, תזרים המזומנים חייב להתבצע בשקיפות מלאה ולהכיל את כל המידע הפיננסי של העסק ללא יוצא מן הכלל (למעט הכנסות והוצאות לא צפויות שיתווספו לתזרים עם הופעתם). התנאי השני – ביצוע הדוח בצמוד לייעוץ פיננסי מיועץ מקצועי ובעל ניסיון. יועץ פיננסי יידע כיצד לבנות נכון את הדוח, תוך מתן תשומת לב לכל הפרטים שצריכים להיכלל בדוח, וידע לזהות כבר בשלב בנייתו, כשלים ותקלות שעולים מן הדוח.

בפורטל רק תבקש אנחנו מזמינים אתכם לקבל ייעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות. השאירו פרטים באתר שלנו ואחד מחברי הצוות יחזור אליכם בהקדם עם כל הפרטים. הצוות של רק תבקש בעל ניסיון של שנים בתחומי הייעוץ הפיננסי והעסקי לעסקים וללקוחות פרטיים.