מענקי ממשלה לעידוד תעסוקה


Fotolia_57192482_Subscription_Monthly_M

כידוע, כלכלה של מדינה נשענת במידה רבה על שיעורי התעסוקה של האוכלוסייה שלה. ככל שאחוז גבוה יותר מתושבי המדינה מועסקים בעבודה קבועה, כך הכנסות המדינה ממיסים עולות וכך גם התוצר ועוד מגוון רחב של נתונים מקרו כלכליים. המשרדים הכלכליים בכל מדינה עוקבים בדריכות לאחר נתוני התעסוקה מכיוון שזהו אחד הפרמטרים החשובים ביותר להצלחה של הדרך הכלכלית של מדינה ומראה רבות על הכיוון שבו המשק הולך.

גם במדינת ישראל נתוני התעסוקה שמתפרסמים מידי רבעון זוכים להתייחסות משמעותית מצד קובעי המדיניות. בגלל הבעיות המבניות בתוך שוק התעסוקה הישראלי, נעשים גם מאמצים רבים כדי לתמרץ ולעודד תעסוקה מצד הממשלה. אנו נזכיר בכתבה זו מספר תמריצים וכן מענקי ממשלה לעידוד תעסוקה.

מסלול סיוע לעסקים הקטנים והבינוניים

מסלול זה הוא מסלול סיוע של משרד הכלכלה שמטרתו לעזור לעסקים הקטנים והבינוניים להתפתח ולהעסיק עובדים.
המדינה מעניקה ערבויות לבנקים עבור האשראי שהם נותנים לעסקים, וכתוצאה מכך הביטחונות שהבנקים מבקשים מבעלי העסקים נמוכים יותר וגם הריביות עבור האשראי הן אטרקטיביות יותר. דבר זה מאפשר יותר מרחב פעולה לעסקים הקטנים והבינוניים ונותן אפילו אפשרויות להתפתחות והעסקת עובדים נוספים.

הביטחונות של המדינה ניתנות באמצעות בנק מרכנתיל, בנק הפועלים בנק מזרחי ועוד. בעבר היו פרסומים שהבנקים לא ששים להשתמש בערבויות הבנקאיות ולא משנים את הקריטריונים הנוקשים שלהם להענקת אשראי לעסקים הקטנים והבינוניים. עם זאת, בדיקה שנעשתה לאחר מכן הראתה שאכן קיים אחוז גבוה יותר של הלוואות הניתנות לעסקים אלו.

בסך הכול, במסגרת התוכנית, הקצתה המדינה כחצי מיליארד שקל לצורך ערבויות כנגד אשראי הניתן לעסקים, כאשר הבנקים רשאים למנף את הסכום עד ל-5 מיליארד. כך כל עסק שזקוק לאשראי ויש לו בעיה עם העמדת ביטחונות רשאי להגיש בקשה במטרה להצטרף למסלול בהתאם לתנאים שלו.

מסלול תמיכה בהעסקת מתמחים ממגזר המיעוטים בתעשייה עתירת ידע

מסלול זה מאפשר למעסיקים מתחום הטכנולוגיה שמגייסים עובדים מהמגזר הערבי, הדרוזי או הצ’רקסי לקבל סיוע בשכר העובדים. למעשה העובדים מקבלים השלמה של שכר מהמדינה ובכך נחסכות עלויות מהמעסיקים. החברה המעסיקה חייבת להיות מתחום הטכנולוגיה, להעסיק את העובד לתקופת זמן הגדולה יותר מ-6 חודשים, להעסיק אותו לפרק זמן העולה על 60 שעות חודשיות ולשלם לו שכר מינימאלי של 30 ₪ בשעה.

מבחינת התחומים הכלולים בתכנית, מדובר לא רק בתחום ההייטק אלא גם אלקטרוניקה, תעשיית חשמל, כלי הובלה או שירותי מחשוב, ציוד תעשייתי לבקרה ופיקוח ועוד ענפים מסוימים של תעשיה מסחרית. ניתן להגיש בקשות לסיוע באופן שוטף, עד ניצול התקציב המלא שבינתיים לא נקבע לו סכום סופי. אחוז התמיכה המרבי במסלול זה עומד על 40% למעסיק.

מענקי ממשלה לעידוד תעסוקה – מסלולים נוספים ולמה כדאי לכם להכיר אותם

ישנם עוד מגוון של מסלולים הבאים לסייע למעסיקים השונים בישראל. מסלולים אלה משתנים מתקופה לתקופה וגם בהתאם לממשלות המכהנות, אך ככלל יש למדינה אינטרס לעודד תעסוקה ולתמרץ עסקים בישראל. חשוב שבעלי עסקים קטנים ובינוניים במיוחד, ידעו על האפשרויות שעומדות בפניהם לגבי שימוש בכספים ממשלתיים וישתמשו בהן. לצורך כך, מומלץ לפנות לגורמים מקצועיים שעוסקים במענקי ממשלה באופן שוטף ואלה יעזרו בניסוח בקשה מפורטת לקבלת סיוע או מענק.

אתר רק תבקש עובד עם גופים רבים שמכירים את תחום מענקי הממשלה והסיוע לעסקים בישראל. אנו נשמח לתת לך מידע נוסף על גופים כאלה ולהמליץ על המתאימים ביותר בשבילך. השאר את הפרטים שלך בעמוד זה ואנחנו נדאג ליצור אתך קשר בהקדם האפשרי.