אישור חוק מוסר התשלומים – מעבר לשוטף + 30


אדם מחשב את ההון העצמי הנדרש לפתיחת עסק

עסקים במשק הישראלי סבלו במשך שנים ארוכות מדחיית מועדי התשלום, בממוצע ימי האשראי לעסקים הגיעו ל-72 יום אך לרוב העסקים קיבלו את התשלום לאחר 90 יום ובמקרים רבים רק לאחר 120 יום. החוק החדש נועד לתקן את העוול ממנו סבלו עסקים רבים, בעיקר העסקים הקטנים. עסק קטן שלא קיבל את כספו תקופה ארוכה נאלץ למצוא פתרונות יצירתיים כדי להתמודד עם מוסר התשלומים הרעוע, לרוב באמצעות הלוואות ופתרונות מימון ואשראי אחרים שהקטינו את הרווחיות ואף גרמו לא פעם לקריסת עסקים קטנים.

נטל ממוני כבד על עסקים קטנים ובינוניים

לעסקים גדולים יש הון רב לכן הם הצליחו להתמודד עם דחיית מועדי התשלום בגין השירות שנתנו, עם זאת לעסקים קטנים ובינוניים נגרם נטל ממוני כבד ובגלל חוסר יכולת פיננסית הם נאלצו לחפש מקורות מימון חלופיים שאפשרו להם “לנשום” עד קבלת התמורה. חוק מוסר התשלומים שאושר בכנסת בפברואר 2017 בא לשים קץ לתשלומים המאוחרים, את הצעת החוק יזמה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה.

עסקים קטנים ובינוניים סובלים ממצוקת אשראי בגלל החשש של הבנקים להעניק להם פתרונות מימון ואשראי שונים, בעוד עסקים גדולים קיבלו ריבית יחסית נוכה בשיעור ממוצע של 3% על הלוואות מהבנקים, עסקים קטנים ובינוניים נאלצו לקחת הלוואות עם ריבית בשיעור ממוצע של 6%.

בשורה חשובה לעסקים הקטנים ולפרילנסרים

על פי החוק החדש יחויבו משרדי הממשלה לשלם לספקים את התמורה בגין השירות בתנאי שוטף+30, כאשר בעסקאות בנייה ותשתיות משרדי הממשלה מחויבים כעת לשלם בתנאי שוטף+70. רשויות מקומיות חייבות לאחר אישור החוק לשלם לספקים שלהן בתנאי שוטף+45, בעסקאות בנייה ותשתיות עליהן לשלם בתנאי שוטף+90. גופים ציבוריים מחויבים כעת לשלם בתנאי שוטף+45 אלא אם נקבע אחרת בחוזה ההתקשרות.

עד לאישור החוק נהנו הגופים הציבוריים השונים והארגונים המובילים במשק ממצב אבסורדי בו העסקים נותנים להם אשראי גבוה במקום הבנקים בעודם נאלצים למצוא מקורות מימון חלופיים כדי לשרוד. החוק החדש נועד לתקן את הבעיה ולסייע בעיקר לעסקים קטנים ובינוניים אשר סובלים ממצוקת אשראי חמורה וממקורות מימון יקרים.

ראוי לציין כי אישור חוק מוסר התשלומים – מעבר לשוטף+30 נועד להשוות את הסטנדרט המקובל במדינות המפותחות, ולמעשה מדובר בבשורה של ממש עבור עסקים רבים בארץ. החוק החדש חשוב במיוחד לעצמאים ולעסקים קטנים, לרבות פרילנסרים רבים בכל ענפי המסחר והתעשייה שמעניקים שירותים שונים לגופים הציבוריים, ביניהם משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, חברות בתעשייה הביטחונית וכיוצא בזה.

במקום שהעסקים הקטנים יקרסו תחת העול הכלכלי בגלל דחיית תשלומים, וכדי להקל על העסקים הקטנים בזמן שהמדינה ומוסדותיה השונים מעכבים עבורם תשלומים, כעת המדינה תהווה מודל לדוגמה למוסר תשלומים תקין ויעיל. לאחר אישור החוק יוכלו העסקים הקטנים לקבל ריבית בגין דחיית תשלומים וכך הוצאות המימון שלהם יקטנו והם יוכלו לשפר ביצועים, להגדיל רווחים ולהשתתף ביותר מכרזים שיאפשרו להם לגדול ולצמוח.

למידע נוסף בנושא אישור חוק מוסר התשלומים ומעבר לשוטף+30 השאירו פרטים באתר. צוות המומחים של פורטל רק תבקש הלוואות לעסקים יחזור אליכם בהקדם, נשמח להציע לכם גם הלוואות ופתרונות מימון אטרקטיביים, אנו מתמחים בהלוואות לעסקים ומציעים פתרונות מתקדמים ומשתלמים בהתאמה אישית לצרכי העסק.