סוגים של תוכניות עסקיות


אנשים עוסקים בפיתוח עסקי

בניית תכנית עסקית זהו דבר לא פשוט אך גם לא מסובך כפי שיכול להיראות בהתחלה. בעלי חברות יכולים להיתקל בצורך לכתוב תכנית עסקית בשלבים מסוימים בחייהם העסקיים, כגון, גיוס הון, בקשת אשראי מהבנק, פנייה לקרנות סיוע של המדינה ועוד. הדבר החשוב בעת כתיבת תכנית כזו, הוא לא לכתוב את התכנית בצורה מסובכת מידי – ככל שהיא פשוטה וקלה להבנה, כך האטרקטיביות שלה לקורא גדולה יותר.

סוגים של תכניות עסקיות

מטרתה של התכנית העסקית היא להציג ולקבוע מטרות עסקיות ברורות לתקופה מוגדרת באמצעות משתנים ניתנים למדידה (כגון מכירות, רווחים, נתח שוק ועוד). בתמצית, התכנית צריכה לענות על שלוש שאלות עיקריות בנוגע לחברה – מה היא החברה, מה היא רוצה לעשות וכיצד היא מתכוונת לעשות את זה. ישנם מספר סוגים של תכניות עסקיות, שעליהן נפרט במאמר זה.

תכניות עסקיות לבנקים

כאשר חברה מעוניינת לקבל אשראי מהבנק, היא נדרשת לרוב להגיש תכנית עסקית להלוואה שמפרטת על המצב הפיננסי של החברה והמטרות העסקיות שלה בעתיד. במידה והאשראי שמבקשים בעלי העסק הוא לצורך פיתוח של מוצר חדש או התרחבות לשווקים או תחומים אחרים, ישנו צורך לפרט בצורה מדויקת את ההוצאות וההכנסות הצפויות, להגדיר טווחי זמן לביצוע התכנית ולציין גם את התחזיות של הרווחים מההשקעה הראשונית.

בניית תכנית עסקית מקצועית

במקרה זה, של בקשת אשראי מהבנק, וגם במקרים נוספים, כאשר ההבדל בין אישור לסירוב הבקשה יכול להיות ההבדל בין סגירת החברה להמשך פעילותה, ישנה חשיבות גדולה במיוחד בהצגת תכנית עסקית הבנויה היטב, לפי כללים חשבונאיים ועסקיים הנהוגים בענף. מומלץ מאד לפנות לחברות המציעות ליווי עסקי שיכולים לסייע בבניית תכנית עסקית מקצועית שתשפר את הסיכויים שלכם לקבל אשראי.

תכנית עסקית תבור

קרן תבור הינה תכנית סיוע לעסקים בהקמה וליזמים שיכולים לקבל אשראי מהבנקים בערבות מדינה. הסכום המקסימאלי של ההלוואה הוא עד חצי מיליון ₪ והיא ניתנת עד לתקופה של 5 שנים. במידה ויזם או עסק מתחיל מעוניין לקבל אשראי מקרן תבור, הוא צריך להגיש בקשה בצירוף תכנית עסקית. התכנית במקרה זה צריכה להתמקד בכניסה של העסק לפעילות שוטפת, לקיחת נתח שוק, סוגי מוצרים ושירותים המוצעים על ידי החברה והיעדים הראשוניים שלה שיעזרו לה להפוך לחברה רווחית.

תכנית עסקית לקרן מדינה

עסקים קטנים ובינוניים שמחזור עסקיהם הוא קטן מ-100 מיליון ₪ בשנה, יכולים להגיש בקשה לאשראי בערבות מדינה מהקרן לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים. בדומה לקרן תבור, גם כאן, האישור של האשראי נעשה אחרי בחינה של כל המסמכים והאישורים הנדרשים, שאחד מהם הוא גם התכנית העסקית.

למעשה, הוועדה מחליטה במידה רבה על אישור האשראי בהתאם לסיכויים שהיא נותנת לתכנית העסקית של החברה להצליח. במידה והתכנית לא כתובה בצורה רהוטה והוועדה לא תתרשם לטובה, הסיכויים לקבלת הלוואה יתמעטו מאד.

בניית תכניות בתאמה אישית לחברה

חברה כלשהי, שמוצאת את עצמה באחת מהסיטואציות שתיארנו מעלה, תעשה בחכמה אם תפנה לחברה מקצועית שתבנה לה תכנית עסקית בהתאמה אישית. ברגע שהגוף המקבל את התכנית מתרשם כי החברה עושה מאמצים כנים ומשקיעה זמן ומשאבים בבניית תכנית רצינית, הסיכויים לאישור הבקשה שלכם גדלה לאין שיעור.

אם אתה בעל עסק או יזם שמתכוון לפנות בקרוב לבנק, קרן בערבות מדינה או כל גוף אחר, אנו באתר רק תבקש יכולים להמליץ לך על חברות מקצועיות שיעזרו לך בכתיבת תכנית עסקית. מלא את פרטי ההתקשרות עמך באתר זה ואנו נדאג שנציגים הטלפוניים שלנו יחזרו אליך עם כל המידע בהקדם.