תוכנית עסקית למיזם חדש


1805 (13) (Custom)

כשמקימים עסק או מיזם חדש, לא ניתן יהיה לעשות זאת ללא תוכנית עסקית. היא זו שמשמשת כתעודת הזהות של העסק כשתציגו אותה עלפי חוץ, מהווה את הכלי שמנתח את הפוטנציאל העסקי של המיזם ומאפשרת הבנה של תחזית העסק, עתידו, מקומו ביחס למתחרים ועתידו הפיננסי.

כתיבת תוכנית עסקית למיזם חדש היא אקוטית לעסק וחשוב להבין עד כמה.

החשיבות שבכתיבת תוכנית עסקית לפני הקמת עסק

כשמיזם חדש יוצא לדרך, על בעל העסק לעתיד לדעת מה התחזית הכלכלית הצפויה לעסק, כיצד לגייס את המימון הנדרש כדי להוציא את המיזם אל הפועל וכצד עליו להיערך מאספקטים תפעוליים, שיווקים ועסקיים.

כדי להשיג את המימון הנדרש, הן מהבנק או ממשקיעים וכל צורת מימון אחרת, חשוב להציג את החזון והרעיון כולו, אחרת המיזם ייתפס כבלתי רציני ורוב הסיכויים הם שלא יינתן המימון הנדרש.

יזמים ובעלי עסקים קיימים רבים עושים שימוש בתוכנית העסקית שלהם כתוכנית עבודה לכל דבר. זאת מאחר והתוכנית כוללת אבני דרך לשנים הבאות, צפי רווחים ביחס להשקעה, ניתוח השוק, בעיקר של המתחרים והבנת הכדאיות הכלכלית של העסק. תוכנית עסקית היא אסטרטגיה לכל דבר ולכן היא כל כך חשובה לכל עסק בתחילת דרכו.

למה לא להקים עסק לפני כתיבת תוכנית עסקית

הסיבה העיקרית היא בחינת הכדאיות הכלכלית של העסק. יכול להיות שלאחר כתיבת התוכנית, הכוללת נתוני אמת, עם מספרים ריאליים ולא השערות ותקווה להצלחה, יגלה בעל המיזם כי הפער בין השאיפות שלו לבין היתכנות הצלחת העסק הוא גבוה.

הבנות אלו ישפיעו באופן ישיר גם על החלטות הגורמים המממנים אם להשקיע במימון המיזם או לא. ומיזם ללא גיוס הון ברוב המקרים לא יצליח לצאת לדרך.

כשתוכנית עסקית כתובה באופן יסודי ומפורט, היא תכלול מידע מדויק לגבי מגוון פרמטרים שמרכיבים את פעילות העסק. כל מי שיעיין בתוכנית כזו יקבל תמונה טובה לגבי האופק הכלכלי של המיזם. עיקרי הפרמטרים שכלולים בתוכנית עסקית הם מידע על המוצר, על המחרים, על השוק בו אמור המוצר לפעול, אפיקי השיווק, תוכנית המכירות, התחזית הפיננסית והנכסים , או ההון העצמי העומד לרשות היזמים.

לסיכום, תוכנית עסקית היא הבסיס לעסק וזו שתכריע את ההחלטה בדבר מימון לעסק שלכם. משקיעים, בנקים או חברות מימון רוצים להבטיח לעצמם את ההחזר בגין השקעתם. על התוכנית לכלול מידע תיאורטי שיסקור את המוצר, או השירות, מי קהל היעד אליו הוא פונה ומהן החוזקות של המיזם ביחס למתחרים. בנוסף עליה לכלול מידע בוסס נתונים הנוגעים לפוטנציאל הכספי של העסק.

שני החלקים קשורים זה בזה, כאשר הנתונים הפיננסיים מתרגמים את החלק התיאורטי למספרים. נדרשת הצגה מדויקת ומבוססת לנתונים אלו ולכן רצוי לקבל יעוץ, כולל יעוץ פיננסי, בתהליך כתיבת תוכנית עסקית.

כדי שזה יצליח, עומדים לרשותכם טוב אנשי המקצוע של פורטל רק תבקש, שבידיהם הכלים והנסיון לכתיבת תוכנית עסקית מבוססת, אמינה ומדויקת. לקבלת פרטים נוספים מלאו את פרטיכם בטופס הממוחשב וללא כל התחייבות.