התכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות מים ואנרגיה מתחדשת


businesswoman drawing charts in the air

מדינת ישראל נמצאת במצב גיאופוליטי לא פשוט, כאשר עם חלק משכנותיה הקרובות יש לה יחסים מתוחים שיודעים עליות ומורדות ואילו חלק אחר עדיין מוגדרות מבחינת ישראל כמדינות אויב. בגלל הגודל הגיאוגרפי הקטן של המדינה, מקורות המים הקיימים ברשותה של ישראל הם מצומצמים וגם המקורות שכן קיימים בשטחה משותפים לה ולשכנותיה. גם אזור האקלים החם שבו ממוקמת מדינת ישראל תורם לתלות הגדולה במשקעים שהכנות שלהם יכולה להשתנות משנה לשנה.

מקבלי ההחלטות בישראל התוודעו בהדרגה לחשיבות האסטרטגית של פיתוח משק המים בישראל והחלו לחפש פתרונות כדי להפוך את ענף המים והאנרגיה המתחדשת ליעיל ומודרני יותר.

פיתוח טכנולוגיות מים ואנרגיות מתחדשות בישראל

בשנת 2006, הוחלט כי משרדי הממשלה השונים יחלו באסטרטגיה חדשה של תמיכה כוללת במגוון פרויקטים ומסלולים הקשורים לקידום טכנולוגיות מים ואנרגיה מתחדשת. החלוקה לפי משרדי הממשלה השונים היא כדלהלן:

  • משרד התעשייה, התעסוקה והמסחר – במסגרת התכנית החדשה, יבחן המשרד זירוז של בחינת תהליכים ואישור פרויקטים שונים בצורה דחופה יותר, ארגון כנסים ומרכזים בנוגע לטכנולוגיות מים ואנרגיה, מימון הכשרת עובדים בתחום טכנולוגיות, תמיכה בחברות ויזמים שמעוניינים לבצע פעילות בתחום, ליווי פיננסי ועסקי של חברות כאלה ועוד.
  • משרד האוצר – נקבע כי המשרד יעניק ביטוח של סחר חוץ עם חברות העוסקות בפרויקטים ארוכי טווח בתחום האנרגיות המתחדשות. בנוסף לכך, המשרד יתמוך ויקדם יצוא של טכנולוגיות למדינות מזרח אסיה.
  • משרד הפנים – המשרד יחלק מענקים לחברות ויזמים שיציגו פרויקטים הקשורים לחדשנות של טכנולוגיות מים ושילובן במסגרת העירונית בישראל.

התכנית הלאומית לקידום תעשיות מים ואנרגיה מתחדשות – NEWTECH

כתוצאה מהחלטות הממשלה שהתקבלו בשנת 2006, הוקם הגוף הזה כדי לרכז את כל פעילות ההשקעה והתמיכה בתחום המתפתח של אנרגיות מתחדשות וטכנולוגיות מים. כיום, התכנית הלאומית מתמקדת בארבעה תחומים עיקריים:

  • קידום פרויקטים של מחקר ופיתוח על ידי תמיכה וסיוע בתקציבים.
  • השקעה ביצירת אפשרויות הכשרה בתחום, זאת על ידי פתיחת קורסים מקצועיים ושילוב מסלולים באקדמיה.
  • יצירת חדשנות גדולה יותר ויישום הפיתוחים בפועל באמצעות האפשרויות שיש לרשויות הממשלתיות השונות.
  • פריצה לשווקים בינלאומיים, ארגון כנסים, משלחות, יצירת קשרים עסקיים עם גופים דומים במדינות אחרות.

איזו תמיכה נותנת התכנית הלאומית לקידום תעשיות מים ואנרגיות מתחדשות לעסקים?

התמיכה העיקרית שניתנת לעסקים וליזמים מתבצעת דרך לשכת המדען הראשי במסגרת משרד הכלכלה. ישנה אפשרות להשתמש בסיוע שניתן על ידי “קטמון”, תכנית לליווי עסקי בתחום טכנולוגיות המים וגם תמיכה לחברות תעשייתיות. בנוסף לכך, קיימות עוד מספר תכניות, כגון:

  • תנופה” – מסלול של סיוע ליזמים העוסקים בתחום טכנולוגיות מים ואנרגיות מתחדשות. במסגרת הפרויקט ניתנים כל הכלים הפרקטיים לבחינת הפיתוחים התיאורטיים של חברות הסטרט-אפ בתחום. בנוסף לכך, יש אפשרות לקבל ליווי עסקי, תמיכה ברישום פטנטים ועוד.
  • קרן המו”פ לפיתוח מוצרים ותהליכים – גובה המענק הכספי שניתן לקבל הוא בין 20% עד 50% במסגרת חברות שיעסקו בפיתוחים טכנולוגיים חדשניים בתחום האנרגיה המתחדשת.

אתר רק תבקש לעסקים עובד עם חברות ממשלתיות רבות המעניקות סיוע ליזמים וחברות הפועלות בתחום האנרגיה המתחדשת וטכנולוגיות המים. במידה ואתה רוצה לשמוע פרטים נוספים, השאר את הפרטים שלך באתר שלנו והנציגים שלנו יחזרו אליך בהקדם.