גיוס משקיעים לעסק קיים


Currencies

בעלי עסקים רבים מגיעים לצמתים משמעותיים בחיי העסק שלהם, בהם הם צריכים להחליט האם לגייס משקיעים או שותפים, צמתים כאלו יכולים להיות אצל חברות צעירות שמחפשות השקעות כדי שיוכלו לפתח ולמסחר את מוצריהם וכן אצל חברות ותיקות שצריכות להתרחב, לעמוד בפני השקעות גדולות או למצוא שותף אסטרטגי. ישנן גם חברות שעשו השקעה כושלת משמעותית וצריכות עקב כך לגייס השקעות נוספות.

חלק מהשאלות שעולות בתהליך גיוס המשקיעים הן איך מוצאים משקיע לעסק, איפה מוצאים משקיע לעסק, מהם הסוגים השונים של המשקיעים וכד’ו.

אז איך בכלל מתחילים בתהליך גיוס המשקיעים?

השלבים בתהליך גיוס משקיעים

א. ניתוח המטרות האסטרטגיות העומדות מאחורי גיוס המשקיעים
על החברה לערוך ניתוח מעמיק של המטרות האסטרטגיות, הצרכים שלה, האינטרסים שלה ושל בעלי מניותיה העומדים מאחורי הצורך בגיוס משקיעים לחברה. האם יש צורך בגיוס כסף להשקעה מסוימת, האם יש צורך במכירת החברה כולה או חלק ממניותיה.

יש לבחון האם זו השקעה פיננסית או אסטרטגית:

  • השקעה פיננסית: יש צורך בגיוס כסף באמצעות גיוס השקעות תמורת חלק מן החברה.
  • השקעה אסטרטגית: יש צורך בגיוס שותף אסטרטגי ששיתוף פעולה עימו משמעותי מאוד מבחינת החברה ועסקיה.

ב. ניתוח האפשרויות לביצוע ההשקעה בחברה

על החברה להחליט מהי הדרך הטובה ביותר לגיוס משקיעים, ובכלל זה להתייחס לשאלות הבאות:

האם נכון יותר לקחת הלוואה או למכור חלק מהחברה תמורת השקעה בה?
האם יש צורך לגייס את ההשקעה במזומן?
האם לגייס השקעה מגורמים פרטיים או מוסדיים?
האם להנפיק מניות ולהפוך לחברה ציבורית או לחילופין אם החברה כבר ציבורית האם להנפיק מניות נוספות ולדלל את חלקם של בעלי המניות בחברה?

מאמר זה עוסק בגיוס הון בעסקה חוץ בורסאית.

ג. בדיקת משקיעים פוטנציאלים

במידה וההחלטה היא לגייס משקיעים בעסקה מחוץ לבורסה, על החברה לנתח מי הם המשקיעים הפוטנציאלים ולהגיע לרשימת גורמים רלבנטית אליה ניתן לפנות.

ד. הכנת חומר למשקיעים

לאחר שאותרו משקיעים פוטנציאלים על החברה להחתימם על הסכם סודיות. לאחר שהסכם זה נחתם על החברה להכין חומר נרחב המכילים את כל הנתונים על החברה, פעילותה, נכסיה וחובותיה. בשלב זה יבקש בדרך כלל המשקיע או השותף לערוך בדיקת נאותות בעצמו.

ה. משא ומתן וחתימת הסכם

על שני הצדדים לערוך משא ומתן ולהגיע להסכם על תנאי ההשקעה בחברה. לאחר מכן לחתום על הסכם ההשקעה. במקרים רבים הצדדים מחליטים על תנאים מתלים שבדרך כלל תחומים בזמן, שרק קיומם יוביל לסגירת הסכם ההשקעה. למשל: סיום בדיקת הנאותות, אישור הרשויות לעסקה ועוד.

אם יש לך צורך בגיוס משקיעים עבור החברה שלך אתה צריך את היועצים הטובים ביותר שיסייעו לך לעשות עסקה מיטבית. מלא את טופס צור קשר באתר ואנו נפנה אותך ליועצים העסקיים הטובים ביותר. אל תתפשר על פחות.