תכנית מע"מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים בפיקוח


אשה מציגה גרף של תוכנית מע"מ אפס

בדצמבר 2014, כאשר כבר הוחלט שהולכים לבחירות חדשות, ראש הממשלה בנימין נתניהו, פרס את התכנית הכלכלית שלו לשנים הקרובות. בין היתר הוא התייחס לחוק מע"מ אפס לדיור של שר האוצר, לפיד, והבטיח כי יחליף חוק כושל זה בתכנית מע"מ אפס על מוצרי מזון. ביטול המע"מ, כך הוא אמר, יצמצם את העוני בקרב השכבות החלשות בישראל ויעזור בדיוק לאנשים הזקוקים לכך ביותר.

במערכת הבחירות עצמה שהתקיימה עד למרץ 2015, גם יו"ר מפלגת ש"ס, שנבחר אחר כך לתפקיד שר הכלכלה, הכניס את חוק מע"מ אפס למצע המפלגה. הוא ממשיך לקדם את החוק, שעדיין לא אושר, בצורה אקטיבית גם היום ומציע לשלב אותו בתקציב המדינה.

תכנית מע"מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים בפיקוח

למרות הרצון הגדול של הפוליטיקאים לקדם את חוק מע"מ אפס על מזון, רבים מן הכלכלנים דווקא אינם נלהבים מן ההצעה ואף אומרים כי הוא לא משיג את המטרות שאליהן הוא מכוון. טענה נוספת היא, כי הוא מקדם תופעות של שוק שחור ומעשי מרמה.

לדבריהם, מע"מ אפס על מוצרי מזון יטיב קודם כל עם השכבות המבוססות יותר, שצורכים מזון בכמויות גדולות יותר, כך שהטבת המס הופכת לבלתי יעילה. הדרך הנכונה, הם אומרים, היא לתת תוספות כספיות לשכבות החלשות בצורה ישירה (על ידי מס הכנסה שלילי, לדוגמא).

לפי החישובים שנעשו, מע"מ אפס על מוצרי מזון יחסוך כ-600 ₪ לעשירון העליון ו-350 ₪ בלבד לעשירון התחתון. ניתן לראות אם כן, שהתכנית כפי שהיא מוצגת היום גורעת סכומים משמעותיים מהכנסות המדינה ממסים ומפנה את הכספים האלו (שהולכים לחינוך, בריאות, ביטחון פנים ועוד) להוזלת מזון עבור אנשים שאינם זקוקים לכך.

יחד עם כל הנאמר כאן, אין ספק שמחירי המזון בישראל הם יקרים בהשוואה לעולם המערבי והוויכוח שהתעורר על יוקר המוצרים הבסיסיים הוא חיובי. נקווה כי החוק הסופי שיעבור בכנסת יטיב באמת עם השכבות החלשות ולא יפגע בתחומים חשובים אחרים של התקציב.

אנו באתר רק תבקש הלוואה לכל מטרה יכולים להציע לך גישה להצעות האשראי האטרקטיביות ביותר על ידי שיחת טלפון פשוטה. השאר את הפרטים האישיים שלך באתר ואנו נדאג שהנציגים שלנו יחזרו אליך בהקדם האפשרי.