פתיחת שוק המשכנתאות והלוואות לרכב למשקיעים פרטיים


כסף של הלוואת משכנתא או הלוואות לרכב

צוות בין משרדי הפועל תחת משרד האוצר המליץ לאחרונה על שינוי בחוק להסדרת הלוואות לעמיתים על מנת לאפשר את פתיחת שוק המשכנתאות וההלוואות לרכב למשקיעים פרטיים (חברות PTP). לאחר שינוי טיוטת החוק בנושא, הכנסת עומדת לדון בהצעת החוק הממשלתית שתאפשר כניסת משקיעים פרטיים באמצעות פלטפורמות של חברות PTP לשוק המשכנתא לדיור ולשוק ההלוואות לרכב. הצעת החוק תועלה ככל הנראה לקריאה ראשונה בכנסת לאחר חג פסח.

רעיון מבורך להכנסת גופים חדשים לשוק המשכנתאות וההלוואות לרכב

פתיחת שוק המשכנתאות וההלוואות לרכב היא צעד מבורך כדי להגביר את התחרות בתחום, הרעיון החדשני עשוי להקטין את הריביות הנהוגות כיום בשוק המשכנתאות וההלוואות לרכב, וכתוצאה מכך להיטיב עם הציבור הרחב.

עם זאת, חשוב לזכור כי כאשר בנק או גוף פיננסי אחר מעניק משכנתא ללווה הוא משעבד את הנכס לטובתו, בעוד שבפלטפורמת PTP ההלוואה הגדולה ניתנת על ידי מספר רב של לווים, לכן לא ניתן לשעבד את הנכס לטובתם. הפתרון היצירתי הוא לשעבד את הנכס לטובת חברת ה-PTP, אך צעד זה עלול להיות מסוכן לחברות להלוואות בין עמיתים והם גם עלולות להירתע מהסיכון הרב, לכן ככל הנראה הן יחויבו לשמור הון מינימלי בחשבון נאמנות כך שבמידה של פשיטת רגל של חברת ה-PTP, המלווים יוכלו לקבל את כספם חזרה.

90 אחוז מהאשראי לרכישת דירות מסופק על ידי הבנקים

נכון להיום, כ-90% מסך האשראי בשוק המשכנתאות ניתן על ידי הבנקים, היקף ההלוואות לרכישת דירות למגורים עומד על כ-340 מיליארד ₪, בעוד גופים מוסדיים הפעילים בשוק המשכנתאות מעניקים כ-5 מיליארד ₪ בלבד להלוואות למגורים. בשוק ההלוואות לרכב המוערך ב-10 מיליארד ₪ יש יותר שחקנים מאחר וגם יבואני הרכב מעניקים הלוואות, ובשוק זה פעילות גם חברות מימון פרטיות. עם זאת, במשרד האוצר מעוניינים להגביר את התחרות ולהיטיב עם הציבור בשוק המשכנתאות ובשוק ההלוואות למימון רכב, אך עדיין ישנם קשיים טכניים במימוש החוק החדש, לכן צפויים עיכובים בכניסת חברות ה-PTP לתחומים אלה.

הרחבת תחומי הפעילות של חברות PTP

חברות ה-PTP בארץ פועלות מספר שנים, הן מתמחות במתן הלוואות בין עמיתים, כאשר הן מציעות פלטפורמה המאפשרת ללווים, פרטיים או עסקים, לקחת הלוואה בתנאים נוחים כמו הלוואות בבנקים, ממלווים פרטיים המעוניינים להשקיע את כספם באפיק השקעות חדש ואטרקטיבי.

עם זאת, חברות ה-PTP אינן ממהרות להרחיב את תחום הפעילות שלהן לשוק המשכנתאות ולשוק ההלוואות לרכב מאחר והריביות הנהוגות בענף יחסית נמוכות ופחות אטרקטיביות עבורן, כמו כן עלויות התפעול להלוואות ארוכות טווח יקרות יותר עבורן וגם המלווים לא בהכרח ירצו להעמיד הלוואות לטווח ארוך הנחשבות למסוכנות בהשוואה להלוואות המוצעות כיום בפלטפורמות של חברות ה-PTP.

לכן, משרד האוצר והכנסת צריכים לשקול היטב את הנושא ולקבל החלטה קריטית ומחושבת, ללא שיקולים פוליטיים ותקשורתיים, יחד עם זאת מומחים טוענים כי כניסתן של חברות ה-PTP לשוק המשכנתאות וההלוואות לרכב היא רק עניין של זמן מאחר וזו אפשרות כלכלית משתלמת לטווח הארוך עבורן.

למידע נוסף השאירו פרטים וצוות המומחים של רק תבקש הלוואות לכל מטרה יחזור אליכם בהקדם. אנו מסייעים לישראלים רבים לקבל משכנתא נוחה והלוואות מעולות לרכישת רכב חדש או יד שנייה, נשמח להציע גם לכם הצעה אטרקטיבית, ללא עלות או התחייבות מצדכם.