סימני הבטחון בשטרות החדשים


כסף שהתקבל מהלוואות למוגבלים

זיוף כספים אינו תופעה חדשה ויש לו הסטוריה ארוכת יומין בעולם כולו. מאז המצאת השטרות ניטשת מלחמה בין אוכפי החוק לבין הזייפנים כאשר כל העת נעשה מאמץ להקשות על הזיוף ולעשות שימוש בטכנולוגיה המתקדמת ביותר כדי למנוע את התופעה.

המאמץ נשא פרי וניתן לראות כי סימני הבטחון בשטרות החדשים הם רבים וחכמים.

סימני זיהוי מיוחדים

מטרת סימני הבטחון בשטרות החדשים היא להקשות על הזייפנים ולכן הם יוצרו בטכנולוגיות שונות ובמגוון רחב מהרגיל. חשוב להכיר אותם כדי לוודא שהשטרות שמגיעים לידיכם אינם מזויפים:

  • סימן מים- סימן זה הוא שקוף וצורתו זהה לדיוקן המופיע על השטר. אם תחזיקו את השטר מול האור, תראו את השתקפות הדיוקן והערך הנקוב. אם לא ראיתם, רוב הסיכויים שמדובר בשטר מזויף.
  • סימני זיהוי לעיוורים- בכל שטר מודפסים צמדי קווים בדיו בולטת. ככל שעולה ערך השטר, גדלים גם צמדי הקווים. מישוש בהם יסייע לכבדי ראייה לזהות את ערך השטר שבידיהם.
  • פס שקוף זוהר- פס זה משולב לרוחב השטר בסמוך לדיוקן המוטבע עליו. אם תטו את השטר בכיוונים שונים, תבחינו כי על גבי הפס מופעים לסירוגין ונעלמים ערך השטר וסמל המנורה.
  • ניקוב השטר- השטר החדש בערך של חמישים ₪ מנוקב בחורים קטנטנים בחלקו העליון. אם תחזיקו את השטר כנגד האור תבחינו בחורים זעירים אלה

קיימים עוד מספר סימני בטחון בשטרות החדשים, ביניהם הסימן המוזהב שצורתו ספר פתוח בשטר של 50 ש"ח. אם תטו אותו קדימה ואחורה ישתנה צבעו מזהב לירוק.

סימן נוסף הוא סמל המנורה בעל שמונה קנים. הסמל מודפס משני צידי השטר ורק הצבה שלו מול האור גורמת לכל הקנים להתאחד לכדי מנורה מושלמת. השטרות החדשים שונים גם באורכם זה מזה, בהפרש של 7 מ"מ.