מציאה ואיתור של כסף אבוד


אדם מגיש מניפה של שטרות כסף

במציאות המודרנית בה אנו חיים נהוג להחליף עבודות כל מספר שנים, לעבור בין דירות במיקומים שונים, להחליף בנקים ולהפקיד כספים באפיקי חיסכון שונים כמו קרנות השתלמות, קרנות פנסיה, קופות גמל, ביטוחי חיים ועוד. קשה לעקוב אחרי כל הכספים המופקדים במקומות שונים, ולעתים שוכחים מקיומם. כספים אלה נקראים אבודים והם נמצאים חוקית בבעלותכם אך יתכן כי שכחתם מקיומם או לא ידעתם עליהם מסיבה זו או אחרת.

איזה כספים אבודים יכולים להיות בבעלותנו?

לאורך השנים אנו מפקידים כספים לחסכונות פנסיוניים שונים, עם זאת בגלל שינוי במקום העבודה אנו עלולים לשכוח על כספים שהמעסיק הפקיד עבורו בקרנות השתלמות, בקרנות פנסיה ובקופות גמל. בנוסף, ישנם מקומות עבודה המציעים ביטוח מנהלים לעובדים, בביטוחי מנהלים יש כספים המופקדים לפנסיה וגם אתם אנו עלולים לשכוח מהם בגלל שינוי במקום העבודה, שינוי בכתובת המגורים וכדומה.
לכל אדם יש לפחות חשבון בנק אחד, לרבים יש מספר חשבונות עובר ושב בבנקים שונים. בעקבות שינויים בחיים ומעברי דירות אנו עלולים לשכוח על קיומם של חשבונות בנק שונים שפתחנו, בחלקם אנו עשויים לגלות חסכונות קטנים או גדולים ששכחנו מקיומם. כמו כן, ישנם ביטוחים שונים שרכשנו ברבות השנים ובהם הצטברו כספים לרשותנו אך אנו עשויים לשכוח על עצם קיומם.
בנוסף, אנו עלולים לשכוח מקיומם של כספים שקרוב משפחה שנפטר הוריש לנו, בעזרת חברה מקצועית ניתן למצוא ולאתר כספים אבודים וליהנות מהפתעה נעימה באמצע החיים.

איך לאתר כסף אבוד?

משרד האוצר הקים אתר ייעודי באמצעותו ניתן לאתר כספים אבודים ששכחנו מקיומם, עם זאת לא תמיד ניתן לאתר כסף אבוד באמצעות מנוע החיפוש באתר. לעתים יש לפנות לבנקים באופן ישיר כדי לנסות לאתר חשבונות רדומים או חסכונות ישנים עם כספים אבודים, ניתן גם לפנות לחברות הביטוח על מנת לנסות לאתר כספים שהופקדו לטובתנו בחסכונות פנסיוניים. חשוב לדעת כי לעתים ניתן לאתר כספי ירושה המגיעים לנו אך שכחנו או לא ידענו על קיומם, לפי דיווחים שונים יש מיליארדי שקלים הממתינים לבעלים החוקיים שלהם, ללא דרישתם המדינה זוכה בכספים אלה לבסוף.
לרובנו אין את הזמן והיכולת לפנות לגורמים רבים כדי לנסות ולאתר כספים אבודים לכן הדרך היעילה והמהירה ביותר היא לפנות לחברה מקצועית המתמחה בכך. אמנם יש לשלם לחברה תמורת השירות אך ניתן לאתר באמצעותה כספים אבודים בבנקים, בחסכונות שונים, בקרנות פנסיה, בחברות הביטוח וכדומה.
כדאי לעשות סדר גם במסמכים ישנים בבית כדי למצוא הודעות על חשבונות בנק ישנים וחסכונות פנסיוניים אליהם הפקדנו כסף בעבר. לא תמיד יש תיעוד של הכספים האבודים לכן חשוב לשלב במהלך החיפוש גם בדיקה באתרים ייעודיים או לפנות למומחים לנושא.

מה לעשות עם כספים אבודים?

לאחר איתור ומציאת כספים אבודים עלינו לקבל החלטה כיצד לפעול. למעשה, יש בפנינו שלוש אפשרויות מרכזיות, האפשרות הראשונה היא למשוך את הכסף ולעשות בו שימוש כראות עיננו, האפשרות השנייה היא להעביר את הכסף לחשבון הבנק או לחסכונות פעילים, לדוגמה העברת הכסף מקרן פנסיה ששכחנו על קיומה לקרן פנסיה אליה אנו מפקידים כיום את הכסף. האפשרות השלישית היא להשאיר את הכסף במקומו ולהתחיל לעקוב אחרי התשואה. חשוב לבדוק האם משתלם להשאיר את הכסף במקומו בגלל עלויות דמי ניהול, עמלות גבוהות וריביות שונות שניתן לחסוך במידה ומעבירים את הכסף למקום טוב יותר.

במידה ומחליטים למשוך את הכסף האבוד כדאי לקבל החלטה שקולה ולעשות בכסף שימוש נכון וכדאי, לדוגמה הפקדה בחיסכון ארוך טווח או חיסכון למטרה מסוימת כמו חתונה, לימודים וכדומה. כמו כן, ניתן לפרוע הלוואות, להחזיר חובות, לצמצם את המינוס בבנק או לצאת לחופשה מפנקת, להחליף את הרכב, לשפץ את הבית וכיוצא בזה.

לשאלות ולמידע נוסף מלאו את הטופס באתר. צוות המומחים של פורטל רק תבקש הלוואות לכל מטרה יחזור אליכם בהקדם, בנוסף נשמח לסייע לכם לקבל הלוואה אטרקטיבית ופתרונות מימון משתלמים, ללא כל התחייבות או עלות מצדכם!