למה ההלואות החברתיות לא מצליחות לתפוס תאוצה בארץ


כסף שניתן מהלוואה חברתית

הלוואות חברתיות (P2P) הולכות ותופסות תאוצה בכל העולם, בארץ התחום עדיין נמצא בחיתוליו למרות שישנם כמה שחקנים בולטים בתחום. הלוואה חברתית הנקראת גם הלוואה בין עמיתים מאפשרת לכל אדם לקבל הלוואה נוחה בתנאים דומים פחות או יותר להלוואות הניתנות על ידי הבנקים. בנוסף, מדובר באפיק השקעה אטרקטיבי המאפשרים למשקיעים ליהנות מתשואה גבוהה ברמת סיכון נמוכה.
הלוואה אטרקטיבית לעסקים קטנים ולמשקי בית.

הלוואות חברתיות פועלות באמצעות פלטפורמה ידידותית באינטרנט, כל אחד יכול לבקש הלוואה ולאחר הליך בדיקה קצר, לרוב תוך 24 שעות, מקבלים תשובה. אחת הבעיות עמן מתמודדות החברות הפיננסיות שמנהלות את ההלוואות החברתיות בישראל היא היעדר לווים איכותיים. אמנם, רבים פונים בבקשה להלוואה חברתית אך לרוב מדובר בלווים שסורבו על ידי הבנק וחברות האשראי, לכן מדובר בהלוואה מסוכנת יחסית כאשר הרגולציה בארץ מגבילה את גובה הריבית בהלוואות P2P, לכן לחברות אין מנוס אלא לדחות בקשות רבות.

הלוואות חברתיות – לשנות הרגלים של הלווים

רוב הישראלים רגילים לפנות לבנקים כדי לקחת הלוואות, רבים אינם מחפשים אלטרנטיבות אחרות למרות שהם יכולים להוזיל עלויות וליהנות מתנאים טובים יותר. שוק ההלוואות בארץ נשלט ברובו על ידי הבנקים, גם חברות האשראי נחשבות לשחקן מרכזי והן מתחילות לתפוס נתח שוק גדול יותר. לווה בעל דירוג אשראי גבוה זוכה לתנאים נוחים ואף מחוזר על ידי גופים פיננסיים שאינם חוששים לתת לו הלוואות נוחות בריבית אטרקטיבית, לכן נדרש זמן לשינוי הרגלים ולחינוך הצרכן הישראלי על מנת שיבין כי יש בפניו אפשרויות נוספות ואטרקטיביות יותר באמצעות הלוואות חברתיות.

בגלל היעדר תחרות ובגלל רגולציה המגנה על המוסדות הפיננסיים הקיימים, מתקשים הגופים המנהלים את ההלוואות החברתיות בארץ לחדור לענף ולקחת בו חלק פעיל ומרכזי. אמנם, לאחרונה החלו גופים מוסדיים להזרים כספים להשקעות בפלטפורמת P2P, אך הגופים המוסדיים נחשבים לשמרניים לכן השינוי קטן ולוקח זמן רב.

כאשר הצרכן הישראלי יפנים את יתרונות ההלוואות החברתיות ויותר משקיעים יפנו את כספם לתחום, או אז השוק ישתנה, לווים בעלי דירוג אשראי גבוה יעזבו את הבנקים הנחשבים לשנואים, והתחום יפרח.

קצב צמיחה אטי בישראל

באנגליה, בארה"ב ובמדינות מערביות נוספות זוכות חברות ה-P2P לקצב צמיחה גבוה, על פי התחזיות עד 2025 ההלוואות החברתיות עשויות לתפוס נתח שוק בשיעור של 10%, אך בארץ התחום מדשדש עדיין ורבים חשדניים כלפיו, הן הגופים המוסדיים שברשותם כסף להשקעה בנושא, הן הגופים הממשלתיים האחראים על שוק ההון וההלוואות, וגם הלווים הפרטיים מהמגזר הפרטי והעסקי.

למידע נוסף בנושא הלוואות חברתיות, לשאלות ולייעוץ מקצועי, הנכם מוזמנים להשאיר פרטים באתר ואנו נחזור אליכם בהקדם. צוות המומחים של רק תבקש הלוואות לכל מטרה מתמחה בפתרונות מימון ואשראי, מכיר את כל האפשרויות הקיימות ומסייע לכם לקחת הלוואה בתנאים נוחים ומשתלמים, כל זאת ועוד ללא כל התחייבות או עלות מצדכם.