כל מה שצריך לדעת על ניכיון צ'קים


צ'ק שנכתב ונפרע בתהליך של ניכיון צ'קים

נכיון צ'קים הוא תחום אשר קיים כבר שנים רבות, אך בעלי עסקים רבים לא ידעו בזמנו כיצד הוא יכול לייעל להם בניהול כספי עסק ותזרים המזומנים החודשי. אמנם בעבר תחום זה נקשר לערכים שליליים יותר ואף פליליים, כמו, למשל, השוק האפור, אך כיום ניתן לקבל שירות זה מצד חברות חוקיות ומוכרות בשוק.

למרבה השמחה, כיום ניתן לקבל שירות זה מצד חברות רבות ואף מוסדות פיננסיים, בנקאים וחוץ בנקאים. חשוב להיערך כראוי לתהליך ולברר ככל הניתן לגבי החברות המעניקות שירות זה.

מהו תהליך של ניכיון צ'קים?

תהליך ניכיון הצ'קים מתחיל בראש ובראשונה כאשר בעל עסק מקבל שיקים דחויים מלקחותיו, ועקב כך יש לו חוסר במזומנים בסוף החודש. בעל העסק יכול לפנות לחברת נכיון שיקים בכדי שהם יפדו את הצ'ק, יקחו אותו על עצמם וימסרו לו בתמורה שווי כספי, מזומן או אשראי.

בתמונה לתהליך החברה גובה עמלה מסוימת, בהתאם לתנאי הלקוח העסקי. ברוב המקרים, על הלקוח להציג ערבויות ובטחונות, וכמו כן להוכיח כי הצ'ק חוקי וסחיר, כך שהחברה תוכל להשתמש בו לאחר פרעונו.

מהם תנאי הזכאות לשירות זה?

כאמור, לא כל בעל עסק זכאי לשירות ניכיון צ'קים. החברות השונות מעמידות כיום מספר תנאים הכרחיים וזאת בכדי למנוע מהם הפסדים ונזקים.

הקריטריונים המשמעותיים בקבלת שירות זה מתייחסים בעיקר לצ'ק עצמו. חשוב לוודא כי השיק הוסב לפקודת חברת הניכיון, כך שהיא תוכל לסחור בו, כאמור. כמו כן, רוב החברות מבקשות מבעל העסק להוכיח כי החתומים על הצ'ק הם בעלי היסטוריה תקינה מבחינת אשראי וצ'קים ולא מעורבים בפעילות פלילית כלשהי.

איפה ניתן לקבל שירות ניכיון שיקים?

ניכיון של צ'יקים ניתן לבצע באמצעות שירותם של הבנקאים וחברות האשראי החוץ בנקאיות. מרבית הבנקים מבצעים שירות זה כאשר הם מאפשרים ניכיון של צ'קים דחויים לחצי שנה לכל היותר, וברוב המקרים גם מאפשרים לנכות כ70% מערכם של הצ'קים, ולא יותר.

עקב התחרות בין החברות השונות, ניתן לקבל תנאים מעט גמישים מאלו בקרב חברות האשראי. מומלץ לערוך חיפוש והשוואה בין ההצעות השונות הניתנות לבעל העסק, בכדי להבין מהי ההצעה המשתלמת ביותר.

הכנה מקיפה ונכונה טרם נכיון הצ'קים

כיוון שמדובר בתהליך הנושא עמו עמלה גבוהה, ויכול לגרור הפסדים כואבים לעסק, חשוב לגשת לתהליך זה בהבנה כי אתם מקבלים את התנאים הטובים ביותר שיכולתם לקבל.