התנהלות פנסיונית נכונה – כיצד הפנסיה שלנו מושפעת מהריבית בעולם?


אנשים בפגישה הקשורה להתנהלות פנסיונית נכונה

הריבית בישראל נמצאת כיום בשפל היסטורי ועל פי ההופעות האחרונות של נגידת בנק ישראל, מצב זה איננו צפוי להשתנות בעתיד הקרוב. הסיבה לכך היא, כי ישראל היא מדינה קטנה, הכלכלה שלה מבוססת במידה רבה על יצוא והיא מושפעת במידה רבה מן המצב המקרו כלכלי בשאר העולם.

מדוע הריביות בעולם נמצאות ברמה אפסית?

אם נסתכל על המצב הכלכלי באירופה, יפן, סין, קנדה ושותפות אחרות לסחר עם ישראל, נראה כי הנתונים הכלכליים ממדינות אלה מראים על האטה משמעותית בצמיחה, אינפלציה אפסית, צריכה פרטית שהולכת ויורדת ושכר עבודה שעומד במקום. כל האינדיקטורים החשובים הללו מסמנים כי ההתאוששות בכלכלה העולמית היא עדיין רחוקה. למעשה, רק ארה"ב שוקלת בשלב זה לעלות את הריבית בפעם הראשונה מזה שבע שנים.

אך מדוע מדינות המערב ובתוכם ישראל מורידות את הריבית למינימום? זהו כלי מונטארי חשוב שבו משתמשים הבנקים המרכזיים על מנת לתמרץ את הכלכלה ולגרום להצפה של כסף זול. ההנחה היא, כי בעת סביבת ריבית אפסית, הציבור יוותר על חיסכון, יתחיל לצרוך יותר, להלוות לעסקים כסף דרך הבורסה ויתניע בכך את גלגלי הכלכלות המקרטעות.

למה ישראל מיישרת קו עם סביבת הריבית בעולם?

היבט נוסף שאותו לוקחות הכלכלות העולמיות בחשבון הוא, מה שקרוי, מלחמת המטבעות. כאשר מדינה מסוימת מורידה את שער הריבית שלה, המטבע שלה פוחת בערכו והמוצרים שהיא מייצאת הופכים להיות אטרקטיביים יותר בגלל העלות הנמוכה שלהם. מדינות עם סביבת ריבית גבוהה יחסית, לעומת זאת, הופכות להיות יעד לספקולנטים שמעוניינים לגרוף רווחים מהירים ומעלים עוד יותר את שער המטבע.

לפיכך, מדינת ישראל, כמדינה שמייצאת מוצרים רבים, מעוניינת לשמור על אטרקטיביות המחיר של מוצרים אלה בהשוואה לעולם ולכן מורידה את הריבית לרמתה הנמוכה אי פעם (גם אם הצמיחה או האינפלציה היא גבוהה יחסית למדינות באירופה או יפן).

התנהלות פנסיונית נכונה – כיצד הפנסיה שלנו מושפעת מהריבית בעולם?

ההפרשות לפנסיה של הציבור נעשה אל קרנות הפנסיה, קופות הגמל וביטוחי המנהלים, שבתורם, משקיעים אותם במוצרים פיננסיים שונים שצוברים תשואה. כאשר אנו מדברים על השפעה אפשרית של ריביות נמוכות, עלינו לבדוק תחילה מהם ניירות הערך שמהם מורכב התיק הפנסיוני שלנו.

חלק מסוים מן הפנסיה שלנו, אשר נמצא בגופים המוסדיים, מושקע באגרות חוב מיועדות שאינן מושפעות כלל מהריבית במשק והתשואה שלהם מובטחת על ידי המדינה. החלקים האחרים, לעומת זאת, משתנים מהתאם לסוג הקרן ומאפייניו האישיים של החוסך לפנסיה. חוסכים שקרובים לפנסיה, לדוגמא, מושקעים במסלולים סולידיים יותר, שמתמקצעים באגרות חוב, ולכן יחוו ירידה מסוימת בתשואה (התשואה של אג"ח יורדת יחד עם הריבית במשק). עם זאת, לא סביר שהירידה תהיה משמעותית בהתחשב בשנות החיסכון הארוכות.

אם נתייחס לקופות הגמל שבוחרות להשקיע חלק מכספן במדדי מניות לעומת זאת (מסלולים המתאימים לחוסכים צעירים יותר), נראה שדווקא הם הרוויחו בצורה יפה מהריבית האפסית במשק. הסיבה לכך היא, שריבית נמוכה בשילוב עם מדיניות של הרחבה כמותית שמתרחשת בעולם המערבי, גורמת לאנשים להפסיק לחסוך ולהשקיע בבורסה.

כתוצאה מכך אנו יכולים לראות שרוב הבורסות בעולם, וכך גם בורסות תל אביב, שוברות את שיאי המקסימום שלהן מידי חודש. המרוויחים מכך הם החוסכים שבחרו במסלולים מוטים באופן מסוים להשקעה במניות.

אם אתה רוצה לקבל ייעוץ מקצועי בנושא הלוואות מן הגופים המובילים במשק ללא שום עלות או התחייבות, אנו באתר רק תבקש הלוואות לכל מטרה יכולים לעזור לך. כל מה שעליך לעשות זה להשאיר את הפרטים האישיים שלך בעמוד זה ואנו מבטיחים שנחזור אליך במהירות האפשרית.