הלוואות שוק אפור


אשה מיואשת שזקוקה להלוואה

המושג הלוואה בשוק אפור מוכר וידוע לאנשים רבים, גם לכאלה שאינם נזקקים לסכום כסף גדול ומיידי שהבנק אינו מוכן להעניק להם. רבים גם מכירים סיפורים על סוף מר שכולל איומים ועלול להגיע לצעדים דרסטיים, שלא יפסחו גם על בני משפחת הלווה. מעטים הם המבינים כיצד הופכים אנשים שנדרשו לסכום כספי שלא נמצא בידם למוטרדים על ידי גורמים מפוקפקים. איך זה קורה?

מדוע אנשים אינם פונים לבנק?

בדרך כלל, אדם הזקוק להלוואה יפנה לבנק. מצד שני, לא כל אחד יקבל את מבוקשו. הסיבה לכך היא שאנשים המבקשים הלוואה נדרשים להציג בטחונות פיננסיים או ממשיים שלא תמיד נמצאים ברשותם. הריבית הניתנת היא אמנם נמוכה, אך במקביל, גם הקשיים הניצבים בפני המבקש הם גבוהים.

סיבה נוספת היא שהלוואה בנקאית מכבידה ומקשה על האובליגו של המבקש. כאמור, לכל לקוח בבנק ישנו סך התחייבויות ויתרות מזומנים ונכסים שהם האובליגו – מצבו העסקי והכלכלי. ככל שהתחייבויותיו גבוהות יותר, כך מסגרת האשראי שברשותו כבדה יותר. הכבדת המסגרת תגרום לסיכויי הבנק לסרב לבקשותיו להיות גדולים יותר.

הלוואה בשוק אפור – סיכון מיותר וגדול

הכבדה על האובליגו והצורך בהצגת ערבויות, יחד עם תהליך קבלת הלוואה איטי, מרחיקים את המבקשים מהבנק. לעומת זאת, מלווים בשוק האפור כמעט תמיד אינם מבקשים ערבויות או בטחונות וגם מזרזים משמעותית את התהליך. ראוי לציין שעניין הלוואות שוק אפור הוא חוקי ומוסדר כחוק. כבר בשנת 93 הוסדרו משפטית ההלוואות החוץ בנקאיות וכן הריבית אותה הם גובים.

קבלת הכסף ללא קשיים – מלבד הצורך בהצגת משכורת ומסגרת אשראי – אינה מרמזת ללווה הנושם לרווחה, על הקושי בהמשך הדרך. הריבית בהלוואות עד 25 אלף ₪ יכולה להיות כפולה מהריבית בבנק – דבר שאינו חוקי על פי חוק ההלוואות החוץ בנקאיות. בהלוואות גבוהות יותר צומחת הריבית לממדים מפלצתיים, כשבמקרה האופטימאלי תהיה הריבית החודשית בגובה 6%.

חוסר יכולת להחזיר את הכסף והריבית המפלצתית, יכולים לגרור את הלווה למציאות לא נעימה הכוללת נקיטת צעדים אגרסיביים נגדו ונגד משפחתו – כזו שבוודאי הבנק מעולם לא ישתמש בה. לכן, מומלץ ביותר לכל מבקשי ההלוואות לפנות לגורמים ממוסדים כבנקים וחברות הביטוח או חברות האשראי ובלבד שלא להיגרר לחוויה שתטלטל את חייהם.