הבדלי ריביות ממוצעות בשוק הבנקאי והחוץ בנקאי


אשה מציגה גרף של תוכנית מע"מ אפס

רוב הישראלים לוקחים הלוואות למטרות שונות ומגוונות כגון רכישת רכב חדש או שדרוג הרכב הישן בדגם מתקדם יותר, לצרכי מימון לימודים, לשיפוץ הבית, לסגירת מינוס בבנק, לתשלומי חובות שונים, למימון טיסות או חופשות בארץ או בחו"ל ולמגוון מטרות נוספות. האשראי הצרכני, לא כולל האשראי לדיור, מסתכם בכ-190 מיליארד ₪, כאשר על פי הנתונים בשוק הריבית הממוצעת היא בשיעור 7%, כדאי לדעת כי הריבית הממוצעת עולה מעלה בזמן האחרון, גם באשראי לדיור.

מגמת עלייה בשיעורי הריבית בשוק הבנקאי והחוץ בנקאי

חשוב לציין כי המשכנתאות התייקרו משמעותית בשנתיים האחרונות למרות שהריבית במשק נמצאת בשפל חסר תקדים והיא כמעט אפסית. למעשה, האשראי הממוצע לדיור הוא בשיעור קרוב ל-3%, כאמור הריבית הממוצעת כיום נמצאת במגמת עלייה והיא משפיעה באופן ישיר על משקי בית רבים. בנוסף, הריבית הממוצעת על הלוואות בשוק הבנקאי, ללא אשראי לדיור, היא כ-7%, לווים רבים משלמים ריביות גבוהות משמעותית מנתון זה, לעתים בטווח שבין 15-20%, לווים אלו מוגדרים בבנקים כמסוכנים בגלל יכולת החזר נמוכה.

ראוי לציין כי לווה הנחשב לבטוח ואמין זוכה לקבל ריביות נמוכות משמעותית בהשוואה לצרכנים המתקשים להחזיר הלוואות. לווה המוגדר כבעל יכולת החזר גבוהה מסוגל לקבל הלוואות אטרקטיביות מכל הגופים הפיננסיים העוסקים בתחום האשראי, לרבות בנקים, חברות אשראי, חברות ביטוח וחברות מימון חוץ בנקאיות פרטיות הפועלות בהיתר ממשרד האוצר.

על פי נתוני הבנקים הנאספים על ידי בנק ישראל הריבית הממוצעת להלוואות לכל מטרה במסלולי ריבית צמודה למדד היא כ-3.05%, במסלולי ריבית לא צמודה (שקלית) הריבית הממוצעת הנה כ-4.5%. חברות האשראי מציעות הלוואות לכל מטרה בריבית ממוצעת בגובה 8-10%, גובה הריבית משתנה בהתאם ליכולת ההחזר של הלווה ומאפייניו הייחודיים, לעתים חברת האשראי תדרוש ריבית גבוהה בהרבה מהריבית הממוצעת אם היא חוששת מיכולת ההחזר של לווה מסוים. חברות המימון הפרטיות גובות ריביות גבוהות משמעותית בהשוואה לבנקים ולחברות האשראי, הממוצע הוא כ-15%.

חשוב לציין כי חברות האשראי וחברות המימון החוץ בנקאיות גובות ריביות גבוהות כאשר הן זוכות לריבית נמוכה מהבנקים, אמנם הן פועלות ברמת סיכון גבוהה יותר, אך הפער העצום מאפשר להן להרוויח הרבה מאד כסף. בשנים האחרונות ישראלים רבים מעדיפים לקחת הלוואות חוץ בנקאיות, למרות הריבית הגבוהה יותר, בגלל הנוחות, המהירות ומסיבות נוספות כמו היעדר ביורוקרטיה מורכבת. כמו כן, הלוואה חוץ בנקאית אינה פוגעת במסגרת האשראי, פתרון זה מתאים לרבים.

הבדלים משמעותיים בשיערי הריבית הממוצעת בשוק הבנקאי והחוץ בנקאי

היקף האשראי הצרכני, לא כולל אשראי לדיור, הולך וגדל במהירות בארץ. חברות האשראי מדווחות על היקפי ביקוש גבוהים מצד הצרכנים להלוואות מהירות לכל מטרה, לרבות הלוואות מימון לרכב. הבנקים מעניקים הלוואות בריבית הנמוכה ביותר, כל עוד הלווה נחשב לאמין ובטוח, לווים בעלי דירוג אשראי נמוך זוכים לריביות גבוהות בבנקים ובחברות המימון החוץ בנקאיות, לעתים עליהם לפנות לגורמים בשוק האפור מאחר והם מתקשים לקבל הלוואות.
צוות המומחים של פורטל רק תבקש הלוואות לכל מטרה עומד לשירותכם, נשמח לסייע לכם לקבל הלוואה אטרקטיבית. אנו עושים מכרז בין הבנקים וחברות המימון החוץ בנקאיות על מנת להתאים עבורכם הלוואה מותאמת אישית בריבית משתלמת ונוחה. השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם עם הצעה אטרקטיבית.