איך עתיד להשפיע האקזיט של מובילאיי על המיסים שלנו


אישה מצביעה על גרף

האקזיט של מובילאיי הרעיש את עולם ההיי-טק הישראלי, אמנם העסקה בעיקר נוגעת לאינטל ולמובילאיי אך יש לה השפעות נרחבות על תחומים נוספים כמו גידול משמעותי של הכנסות המדינה ממסים, ייצוב המשק, חיזוק הכלכלה המקומית, מיצוב ישראל כמעצמה טכנולוגית בתעשיית הרכב האוטונומי, חיזוק ירושלים כמרכז היי-טק מוביל בארץ ועוד. קברניטי המדינה, ובראשם ראש הממשלה ושר האוצר, מיהרו לצאת בהכרזות לאחר היוודע עסקת הענק בין אינטל למובילאיי, ובעיקר ציינו את המקור לגאווה ישראלית וההכנסה הגבוהה ממסים שתסייע להפחית במסים המוטלים על תושבי המדינה.

הזדמנות לצמיחה, להפחתת מסים ולעידוד הפריון והתעסוקה

חשוב לדעת כי כבר בתחילת 2010 החלו ברשות המסים לבחון כיצד המדינה יכולה להרוויח מאקזיטים בתעשיית ההיי-טק המקומית. ביולי 2010 הוציאה רשות המסים נייר עמדה הנוגע לחבות המס בגין שינוי במודל העסקי בעקבות אקזיט של חברת היי-טק. למעשה, על פי רשות המסים יש חבות מס בכל אקזיט במספר מישורים, לכן חברה כמו מובילאיי עשויה להיות מחויבת בתשלומי מס בגין רווח הון על הנכסים המוחשיים והבלתי מוחשיים שהועברו בעסקה, על תמלוגים בגין נכסים שלא נמכרו ועל חלוקת הדיבידנד לבעלי המניות.

עסקת אינטל מובילאיי טלטלה את תעשיית ההיי-טק המקומית מאחר ומדובר בתאגיד בינלאומי גדול הרוכש חברה ישראלית שמרכזה בירושלים, מעסיקה מאות עובדים בארץ ומשלמת מסים בישראל. על פי הערכות של רשות המסים ומשרד האוצר, עסקת אינטל מובילאיי תעשיר את קופת המדינה בלפחות 4 מיליארד ₪, על פי הצהרות משרד האוצר והעומד בראשו ההכנסות מהעסקה ישמשו לייצוב ולחיזוק המשק הישראלי, ולהפחתת מסים על חברות, עסקים ואנשים פרטיים כדי לעודד צמיחה במשק, השקעות וצריכה.

לכן, עסקת ענק בסדר גודל של אינטל מובילאיי משפעה על כולנו, על אנשים פרטיים ועל חברות ועסקים במשק הישראלי. חשוב לציין כי לעסקת הענק בין החברות יש השפעות נוספות על המשק מאחר והיצע גדול של דולרים עומד לשטוף את המדינה והחברות הנדרשות לשלם מסים בשקלים חדשים יאלצו להמיר את הדולר לשקל, בעקבות ההמרה השקל צפוי להתחזק במהירות ולהשפיע על המשק המקומי. עם זאת, הכנסות במט"ח חוץ בגלל מסים על עסקת אקזיט גדולה מסייעות למדינה לקזז הכנסות במטבע חוץ נגד התחייבויות של המדינה לשלם במט"ח, אם המדינה ובמיוחד האוצר יפעלו בתבונה הרי ניתן יהיה להפחית את שיעור המס כדי לעודד צמיחה ולצריכה ולהקל על חברות ופרטיים.

הכסף של עסקת מויבלאיי שייך לציבור

שר האוצר כחלון טען לאחר פרסום העסקה כי הכסף ממסים שייך לציבור, לדבריו העסקה תשפיע על כל תחומי החיים של הציבור הישראלי, לרבות הקלות במסים, השקעות בתשתיות, בחינוך, בתרבות ועוד. בעקבות העסקה יהיה לאוצר קל יותר להפחית מסים ולהקל על זוגות צעירים להגדיל את ההכנסה הפנויה ולרכוש דירה למגורים.

צוות המומחים של פורטל רק תבקש הלוואות לכל מטרה עומד לשירותכם, נשמח לסייע לכם לקבל הלוואה נוחה לכל מטרה מגופים בנקאיים וחוץ בנקאיים, בהתאם לצרכים הייחודיים שלכם ובהתאמה ליכולת ההחזר שלכם. השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם!