איך לקרוא את דו"ח הפנסיה השנתי


גרף של דוח

על פי סקר שנערך בארץ התגלה כי רוב החוסכים לפנסיה אינם מסוגלים לקרוא את הדו"ח השנתי הנשלח אליהם מהגוף המנהל את כספי הפנסיה שלהם. למעשה, רבים מאפסנים במגירה את הדו"ח השנתי, אחרים פשוט משליכים אותו לפח מאחר והם אינם מסוגלים לקרוא את הדו"ח ולהבין אותו. לכן, משרד האוצר יזם שינוי מבורך בנושא, החל משנת 2015 מבוטחי קרנות הפנסיה החדשות וכן מבוטחים בביטוחי מנהלים, בקופות גמל ובקרנות השתלמות מקבלים דו"ח שנתי מקוצר ואחיד לכלל המבוטחים, ניתן לצפות בדו"ח באתר של הגוף המנהל את כספי הפנסיה.

דו"ח אינטראקטיבי שכל אחד יכול להבין

חשוב לציין כי אחת לשנה כל המבוטחים מקבלים דו"ח שנתי מעודכן של החיסכון הפנסיוני והחיסכון בקרנות ההשתלמות. אמנם, הדו"ח עשוי להיראות כמסובך ובלתי ניתן להבנה, לכן כדאי להבין מהו כולל ובמה חשוב להתמקד.

החלק הראשון של דו"ח הפנסיה השנתי הנמצא בראש הדף מכיל כותרת בשם תשלומים צפויים מקרן הפנסיה. טבלה זו משקפת מהי הקצבה החודשית הצפויה עבורכם כאשר תגיעו לפרישה בגיל מסוים המצוין בסעיף זה. כמו כן, ניתן לצפות בנתונים חשובים כמו מה תהיה הקצבה החודשית לאלמן/ב המקרה של מותו של המבוטח, מהי הקצבה המשערת ליתום במקרה של מוות, מהי הקצבה החודשית במקרה של נכות וכך הלאה.

בחלק השני של הדו"ח האינטראקטיבי תוכלו לבדוק מהם השינויים שקרו לחיסכון הפנסיוני שלכם בשנה החולפת, כלומר כמה כסף חסכתם, כמה כסף חסכתם על החיסכון הפנסיוני, כמה שילמתם בגין ניהול החיסכון הפנסיוני (דמי ניהול ועלויות ביטוח), ובשורה התחתונה תקבלו סיכום של יתרת הכספים בקרן הפנסיה שלכם בסוף השנה, לאתר התוספות השונות ובניכוי ההוצאות כמו דמי ניהול.

סעיף ג' בדו"ח הפנסיה השנתי מציג בפניכם פירוט מתומצת של גובה דמי הניהול שנגבו מכם במהלך השנה החולפת. ראוי לציין כי דמי ניהול נגבים בגין ההפקדות ובגין החיסכון. חשוב לציין כי דמי הניהול מההפקדה חשובים יותר עבור צעירים, בעוד שדמי הניהול מהחיסכון חשובים יותר עבור המבוגרים, במיוחד עבור אדם המתקרב לגיל הפרישה מהעבודה.

סעיף ד' מציג בפניכם את התשואה שהושגה במסלולי ההשקעה השונים בהם הכסף שלכם הופקד בשנה החולפת. יודגש כי התשואה המצוינת בדו"ח השנתי הינה בניכוי הוצאות ניהול ההשקעות.

סעיף ה' בדו"ח הפנסיה השנתי מפרט את הסכומים שהשכיר והמעסיק הפקידו לחיסכון הפנסיוני בשנה החולפת, ההפקדה נעשית מדי חודש. בדו"ח פנסיה שנתי לעצמאי טבלה זו שונה מאחר והאחריות על הפקדת הכסף מוטלת על העצמאי ויש מספר דרכים להפקיד את הכסף, מדי חודש, פעם בשנה וכדומה. אגב, סעיף ה' מאפשר לכם לראות כמה כסף יעמוד לרשותכם אם אתם מעוניינים למשך את כספי הפיצויים לאחר שפוטרתם או התפטרתם מהעבודה.

סעיף ו' כולל קוד לזיהוי קרן הפנסיה, כך תוכלו בקלות לאתר את החיסכון שלכם וכאשר תפנו ליועץ פנסיה הקוד ישמש את היועץ כדי לבחון את הדו"ח ולסייע לכם.

כמו כן, הדו"ח השנתי כולל אישור מס עבור קרן פנסיה, האישור מועבר לרשויות המס.

מידע נוסף על פנסיות והלוואות

התנהלות פיננסית נכונה

הלוואה על חשבון הפנסיה

זקוקים למידע נוסף איך לקרוא את דו"ח הפנסיה השנתי? השאירו פרטים באתר וצוות המומחים של פורטל רק תבקש הלוואות לכל מטרה יסייע לכם לקרוא ולהבין את הדו"ח. צוות המומחים שלנו מתמחה בפתרונות מימון והלוואות לעצמאים לכל מטרה עם פריסת תשלומים נוחה וריבית אטרקטיבית, נשמח להתאים עבורכם הלוואה לכל מטרה, ללא כל עלות או התחייבות מצדכם.