המאגר המרכזי לנתוני אשראי והשפעתו על מונופול הבנקים


אשה מחשבת מס ערך מוסף בעסק

נדמה שלא זמן רב עבר מאז התקופה, בה הבנקים המסחריים בישראל היו כמעט הכתובת היחידה עבור לווים פוטנציאליים שחיפשו אפיקי אשראי משתלמים לצרכים פרטיים או עסקיים. המצב הזה, כאשר כמעט ולא הייתה תחרות לבנקים מול חברות אחרות, גרמה להיצע מסלולי ההלוואות להיות מיושן, לא אפקטיבי ואינו משתלם ללקוח במקרים רבים. הריכוזיות הגדולה של הבנקאות בישראל גם היא תרמה לצמצום מסלולי הלוואות זמינים.

בעת האחרונה, לאחר שחברות חוץ בנקאיות החלו לצבור פופולאריות רבה יותר, יותר ויותר אף מעדיפים לפנות דווקא אליהם בבקשת הלוואה וזאת בגלל חוסר יכולת או רצון לקבל אשראי מהבנק. יתרה מכך, במשרד האוצר שמים דגש חזק מאד על הגברת התחרות בשוק האשראי של השנים הקרובות, כך שנתח השוק של גופים חוץ בנקאיים בתחום ההלוואות צפוי לגדול עוד יותר.

למה בכלל לבחור בהלוואות חוץ בנקאיות?

כאשר אנו מדברים על הלוואות חוץ בנקאיות במסגרת מסלולים שמוצעים על ידי בתי השקעות, גופי ביטוח, חברות כרטיסי אשראי ועסקים פרטיים קטנים יותר, הרי שהיתרון הגדול ביותר שלהם על הבנקים הוא הזמינות. לווים פוטנציאליים רבים שקיבלו סירוב מהבנק בטענה שהיסטוריית האשראי שלהם אינה מסודרת, חסרים להם ביטחונות משמעותיים או שמא הכנסתם החודשית היא נמוכה מידי, יכולים בכל זאת לקבל תשובה חיובית בשוק החוץ בנקאי.

הסיבה העיקרית לכך, היא היכולת של חברות חוץ בנקאיות לגבות ריבית גבוהה יותר, כך שתפצה על סיכוני האשראי של הלווה. בזמן שהגופים הבנקאיים נתונים לפיקוח הדוק של בנק ישראל ואינם יכולים לגבות ריבית מעל דרגה ספציפית, חברות אחרות שאינם בנקים גמישות הרבה יותר ויכולות לדרוש גם עמלות שונות ומגוונות. אמנם העלות של ההלוואה תהיה גבוהה ליזם שמבקש ליטול אשראי, אך הוא בכל זאת יוכל לקבל את הסכום המבוקש.

המאגר המרכזי לנתוני אשראי והשפעתו על מונופול הבנקים

מהלך נוסף שצפוי להרחיב את התחרות בתחום האשראי הזמין במשק, הוא הקמת מאגר אשראי שמתבצעת בימים אלה על ידי בנק ישראל. מאגר כזה צפוי לספק לחברות החוץ בנקאיות מידע חשוב על 12 מיליון חשבונות הבנק שקיימים בישראל ולדרג את הלווים הפוטנציאליים לפי הסיכון היחסי שלהם. כיום, כאשר אין מאגר זמין שהגופים החוץ בנקאיים יכולים לפנות אליו, ההנחה שלהם כי כל הלווים הם מסוכנים ולא טובים שנדחו על ידי סניף הבנק.

לאחר שיכנס המאגר לפעילות שוטפת, צפויים להיות שינויים מרחיקי לכת באפיקי ההלוואות הזמינים ללקוחות. למעשה, במשרד האוצר כבר קוראים לפתיחת המאגר "רעידת אדמה במשק" ומבטיחים כי היא תטיב עם הלקוחות ותעביר חלק ניכר מהלווים אל השוק החוץ בנקאי.

בשנים האחרונות, בד בבד עם צבירת התאוצה של המסלולים החוץ בנקאיים השונים והורדת הריבית במשק, התרבו האופציות הזמינות עבור לווים מסוגים שונים. המגוון הגדול של אפשרויות אשראי בשוק גרם לתחרות גדולה יותר על כיסו של הלקוח, אך מצד שני הגדיל את הבלבול בקרב אנשים שפחות מבינים בניואנסים של הלוואות עסקיות.

אנו בפורטל רק תבקש הלוואות לעסקים, מעוניינים לתת ללווים פוטנציאליים את האפשרות לבחור במסלול האופטימאלי עבורם וזאת תוך כדי סיוע של אנשי מקצוע בעלי ניסיון. דרך פעולה כזאת יכולה להביא להוזלה משמעותית בעלויות ולהתאמה טובה יותר בין יכולת ההחזר לאשראי המתקבל.

אם אתה מעוניין לקחת הלוואה עסקית בתקופה הקרובה, תוכל לחסוך זמן וכסף על ידי שיחה טלפונית פשוטה. אנו באתר רק תבקש הלוואות לעסקים, נפנה אותך למומחים בתחום האשראי ללא שום עלות או התחייבות. כל מה שעליך לעשות, זה למלא את הפרטים האישיים שלך בעמוד זה ואנו מבטיחים שהנציגים הטלפוניים שלנו יצרו אתך קשר במהירות האפשרית.