הצהרת משרד הכלכלה – לאפשר גיוס במימון המונים בלי אגרה לרשות ני"ע


הון חוזר של עסק

עסקים זעירים וקטנים נחשבים למנוע הצמיחה של המשק המקומי, עם זאת הם מתמודדים עם מצוקת אשראי קשה ובלתי נסבלת. מדינת ישראל מעוניינת לסייע לעסקים קטנים לצמוח ולעודד יזמים להקים עסקים חדשים ולהשקיע בקיימים. אחד הפתרונות היעילים ביותר לגיוס המימון הנדרש לעסקים הוא באמצעות פלטפורמת מימון המונים.

הסדרת נושא מימון ההמונים בישראל

בשיטת מימון המונים ניתן לגייס הון באמצעות פנייה לציבור הרחב, יש מספר פלטפורמות למימון המונים באמצעותן ניתן להציג את המיזם או הרעיון של היזם ולגייס את סכום ההשקעה מהקהל הרחב, כל אדם המעוניין להשקיע במיזם משקיע סכום נמוך, לאחר גיוס סכום המטרה יכול היזם להגשים את חלומו, אם בסיום הקמפיין לא מצליחים לגייס את סכום המטרה הכסף מוחזר למשקיעים.

שיטת גיוס ההון באמצעות מימון המונים הפכה לפופולרית ברחבי העולם, יש פלטפורמות מתקדמות כמו קיקסטארטר הבינלאומית ופלטפורמת הד סטארט הישראלית. עם זאת, בשל מחלוקת בין משרד הכלכלה והתעשייה לבין הרשות לניירות ערך כדאיות גיוס המימון בפלטפורמת מימון המונים לעתים אינה משתלמת מאחר ולפי חוק ניירות ערך נדרש יזם המגייס הון במימון המונים לשלם אגרה בסך 2% מהסכום המגויס. כמו כן, היזם נדרש להגיש תשקיף אם מספר המשקיעים במיזם עולה על 35 אנשים.

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מגבשת הצעת חוק חדשה כדי לפתור את החסם הרגולטורי הקיים, לפי הצעת החוק החדשה יוגבל סכום מימון ההמונים לעד 3 מיליון ₪, המשקיעים במיזם יוגבלו לסכום של עד 10,000 ₪ והחברות המבקשות לגייס את ההון בפלטפורמת מימון המונים תידרשנה לרף איכותי מסוים ולאישור מגורמים במשרד הכלכלה והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים.

עבור יזמים בתחילת דרכם, חברות סטארט-אפ קטנות ובעלי עסקים קטנים וזעירים, מדובר בבשורה של ממש. האפשרות לגייס במהירות את הסכום הנדרש, ללא עמלות גבוהות, וללא חסמים רגולטוריים, תסייע ליזמים ליהנות מאפיק מימון חדש ואטרקטיבי. ראוי לציין כי בנקים חוששים להעניק הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, לרוב הם מציעים הלוואות יקרות, ובאמצעות מימון המונים יוכלו העסקים הקטנים והזעירים ליהנות מפתרונות אשראי חדשים ואטרקטיביים יותר.

גיוס תורמים ומשקיעים למיזם עסקי

נכון להיום, רוב היזמים פונים לבנקים כדי לקחת הלוואה על מנת לגייס את הסכום הנדרש למימון הפרויקט. באמצעות מימון המונים ניתן לגייס את ההון הנדרש למיזם באמצעות גיוס תרומות ללא כל תמורה או גיוס הסכום עם תמורה ידועה מראש כמו זכאות למוצר אותו עומדים לפתח.

גיוס תרומות וגיוס כנגד תמורה וזכאות למוצר, פחות מתאימים למשקיעים, לכן במשרד הכלכלה בוחנים אפשרויות חדשות ומקדמים חקיקה בנושא כדי לאפשר ליזמים להציע קמפיין לגיוס מימון המונים עם אפשרות למשקיעים לראות תשואה להשקעה שלהם במיזם ולאפשרות לגייס את ההון ללא תשלום אגרה לרשות ניירות ערך.

צוות המומחים של פורטל רק תבקש הלוואות לעסקיים מסייע מדי שנה למאות יזמים ובעלי עסקיים לגייס מימון ואשראי עסקי. נשמח לסייע גם לכם, השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם עם הצעה אטרקטיבית, ללא עלות או התחייבות מצדכם.