חוק הלבנת הון והנחיות בנק ישראל


סיוע ממשלתי במימון קרקעות

מדינת ישראל יחד עם מדינות רבות ברחבי העולם עושה מאמץ כביר כדי להילחם בתופעות של הלבנת הון, באוגוסט 2000 נחקק בארץ חוק איסור הלבנת הון כדי להילחם בתופעה. בשנת 2002 פרסם בנק ישראל צו איסור הלבנת הון שחל על כלל המערכת הבנקאית בישראל, הצו חל גם על חברות כרטיסי האשראי הבנקאיות.

כדאי לדעת כי חוק איסור הלבנת הון הינו חוק פלילי, החוק כולל סנקציות שונות כמו עונשי מאסר וקנסות. הנחיות בנק ישראל מחייבות את כל הבנקים בארץ במטרה שהבנק ולקוחותיו לא יבצעו פעולות מנוגדות לחוק. חשוב לציין כי ההתקדמות הטכנולוגית העצומה של המערכות הפיננסיות השונות ברחבי העולם מאפשרת להעביר כספים בקלות ובמהירות בשווקים הבינלאומיים, ההתקדמות הטכנולוגית מאפשרת לעבריינים להלבין הון בקלות כדי להימנע מדיווח לרשויות השונות, לרבות רשות המסים, כדי להסתיר הכנסות ואת מקור הכספים, לדוגמה כספים שמקורם בסחר בסמים, בסחר בנשים, בנשק בלתי חוקי, בהימורים וכיוצא בזה.

מאבק עולמי בהלבנת הון ובטרור

חוק הלבנת הון והנחיות בנק ישראל נועדו להגביר את הפיקוח על הבנקים ולמנוע ככל הניתן הלבנת כספים בדרך לא חוקית. מדינת ישראל הצטרפה למאבק העולמי בהלבנת הון ובטרור, היא חתומה על האמנה הבינלאומית לשיתוף פעולה נגד הלבנת הון. כדי לחסום את הדרך והאפשרות לעבריינים להלבין את כספם בקלות ולהסוות כספים שהושגו בפעילות בלתי חוקית כמו הימורים, עסקות נשק וסחר בסמים, בנק ישראל קבע הנחיות ברורות כיצד על הבנקים לפעול, לברר את מקור הכספים, ולמנוע מעבריינים לבצע הלבנת הון באמצעותם.

הנחיות בנק ישראל הנוגעות לחוק לאיסור הלבנת הון כוללות בין השאר כללים מחייבים לניהול רישומים וזיהוי לקוחות. כך לדוגמה הבנקים אינם מורשים לפתוח חשבון חדש ללקוח ללא נקיטת אמצעים סבירים כדי לקבוע את זהות בעל החשבון. הבנקים כיום חייבים לבצע בדיקות מעמיקות לזיהוי הלקוחות, מקור הכסף ומהות עסקיו של הלקוח.

חובתם של הבנקים להכיר את הלקוחות שלהם, לקיים מעקב שוטף אחרי פעילות בחשבונות שלה לקוחות, לזהות בזמן אמת עסקאות לא שגרתיות, לפקח ולהפעיל מערכי בקרה יעילים על חשבונות של לקוחות הנחשבים לבעלי סיכון גבוה לעבירות הלבנת הון ופעילות טרור, ועליהם לעמוד על המשמר כדי למנוע מלקוחות מסוימים לבצע פעילות הלבנת הון שנוגדת את החוק.

הבנקים ניצבים בחזית המאבק למניעת הלבנת הון

בנק ישראל מטיל את האחריות על הבנקים כדי לעמוד בחזית המאבק למניעת הלבנת הון על ידי הלקוחות שלהם, בעיקר כאשר לקוח מסוים מסווג בסיכון גבוה. כדי להיאבק בעבריינים, בארגוני פשע ובארגוני טרור, המחוקק הישראלי בשיתוף בנק ישראל משתפים פעולה כדי להיאבק בעבריינות סמים, ארגוני פשע וניסיונות הלבנת הון. כך לדוגמה צו איסור הלבנת הון של בנק ישראל מחייב את הבנקים להכיר את הלקוח, לדווח לרשות לאיסור הלבנת הון על פעולות בעלות ערך גבוה מהסף הנקבע בצו ועוד.

למידע נוסף ולייעוץ מקצועי השאירו פרטים באתר וצוות המומחים של פורטל רק תבקש הלוואות לעסקים יחזור אליך בהקדם, בנוסף נשמח לסייע לכם לפעול כחוק, לקבל הלוואות בתנאים מועדפים לעסק וליהנות מפתרונות מימון ואשראי אטרקטיביים.