מה חשוב לדעת על פנסיה חובה לעצמאים?


אשה מחשבת מס ערך מוסף בעסק

בסוף שנת 2016 אישרה ועדת העבודה והרווחה את חוק פנסיית חובה לעצמאים, החוק החדש נכנס לתוקפו בתחילת 2017 והוא טומן בחובו חובות וזכויות כאחד. על פי החוק החדש חייבים עצמאים המגיעים לתקרת ההכנסה החייבת בהפקדה להפריש כסף מדי חודש לאחר ממוצרי הפנסיה- קרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים.

החוק החדש מפרט מהו שיעור ההפרשה שעל העצמאים להפריש לפנסיה, שיעור ההפרשה נקבע לפי השכר הממוצע במשק שבחודש ספטמבר 2016 עמד על 9,891 ₪. על פי חוק פנסיית חובה לעצמאים נדרש העצמאי לחסוך 4.45% על מחצית השכר החודשי הממוצע במשק, ו-12.55% על חלק ההכנסה העולה על מחצית ההכנסה החודשית הממוצעת במשק ועד גובה השכר הממוצע.

הטבות מס בגין ההפקדה לפנסיה

כדי להבין כמה כסף עליך להפקיד לחיסכון הפנסיוני לפניך דוגמה מספרית. נניח שההכנסה שלך שווה לשכר הממוצע במשק, במקרה זה עליך להפקיד לפנסיה סכום של כ-850 ₪. אם ההכנסה החודשית שלך מגיעה ל-7,500 ₪ עליך להפריש לפנסיה סכום של כ-530 ₪.

עם זאת, כדאי לדעת כי כתוצאה מהחוק החדש משתנים גם דמי הביטוח הלאומי שהעצמאי משלם, על פי החוק החדש עצמאי שמרוויח עד 60% מהשכר הממוצע במשק ישלם דמי ביטוח לאומי בשיעור של 2.87% במקום 6.72% מהשכר כפי שהיה נהוג עד כה. עצמאי שמרוויח מעל 60% מהשכר הממוצע ישלם דמי ביטוח לאומי בשיעור 12.85% במקום 11.23%. כלומר, ככל שההכנסה של העצמאי גבוהה יותר כך הוא ישלם יותר כסף לביטוח לאומי.

ההפקדה לחיסכון פנסיוני טומנת בחובה הטבות מס עבור עצמאים, ההפקדה מזכה בניכוי וזיכוי, כלומר חלק מהכסף שהעצמאי מפקיד לפנסיה חוזר אליו, כל עוד הוא משלם מס כחוק.

ראוי לציין כי עצמאי שלא יפריש כספים לפנסיה חשוף לקנס בגובה 500 ₪, לכן ההמלצה היא לפנות לרואה החשבון על מנת להסדיר את הנושא, לחלופין ניתן לעשות הוראת קבע לפי הסכום המינימלי הנדרש להפקדה לפנסיה, ובמידת הצורך להפקיד בסוף השנה את ההפרש.

במסגרת חוק פנסיית חובה לעצמאים ניתנה גם הטבה חשובה הנוגעת לקרנות השתלמות, כעת יכול העצמאי להפקיד 4.5% מהכנסתו, עד לתקרה המצוינת בחוק, כדי ליהנות מפטור ממס על הרווח בקרן ההשתלמות.

משיכת הכספים שהופקדו בחיסכון פנסיוני

במקרה בו העצמאי סוגר את העסק או מחליט לסיים את משלח היד שלו, כל עוד הופקדו כספים לפנסיה לפחות שנתיים, ניתן למשוך את הכסף בשלושה תשלומים שאינם שווים. לאחר פרישה מהעבודה יוכל העצמאי למשוך את הכספים שהפקיד לפנסיה, כל עוד הפקיד לפחות שנתיים, בסכום הוני אחד. כמו כן, ניתן למשוך את רכיב האבטלה מהקופה.

צוות המומחים של פורטל רק תבקש הלוואות לעסקים מסייע מדי שנה לאלפי עצמאים בפתרונות מימון ואשראי ובנושאים פיננסיים חשובים נוספים, אם גם אתה מעוניין באשראי נשמח לסייע גם לך. פנה אלינו באמצעות הטופס שבתחתית העמוד ונחזור אליך בהקדם האפשרי.

לקריאה נוספת מהמגזין: