מה הבנק מחפש כשהוא מבקש את המאזן שלנו


תכנון מס ומיסוי

כבעל עסק עליך לקחת הלוואות מדי פעם לצרכי הון חוזר, להשקעות בחברה, לניצול הזדמנויות כלכליות, להרחבת העסק, למימון הפעילות השוטפת ועוד. כאשר בעל העסק מבקש אשראי מהבנק שלו או מכל בנק אחר עליו להציג דוחות כספיים שונים. הבנק מבקש את המאזן של החברה כדי ללמוד על פעילות החברה, להעריך מהי יכולת ההחזר של העסק ועד כמה מסוכן לתת לו הלוואה ואשראי נוסף, וכדי להחליט על תנאי האשראי.

מהו מאזן עסקי?

מאזן הוא דוח כספי לתיאור המצב הפיננסי של העסק ביום מסוים. המאזן כולל פירוט נכסים של החברה, התחייבויות כספיות, הון עצמי. לרוב עורכים מאזן עסקי לחברה בסוף שנת המס, לחברות ציבוריות עורכים מאזן בכל סוף רבעון. המאזן העסקי כולל מידע פיננסי אודות העסק, בין השאר ערך הרכוש השוטף והקבוע ונכסי החברה, ערך ההתחייבויות של העסק והון עצמי. כדאי לדעת כי ההון העצמי של העסק הוא למעשה ההפרש בין ערך נכסי החברה לבין ערך ההתחייבויות.

את המאזן עורכים לרוב לחברות בע"מ, הדוח החשבונאי חשוב בעיקר לגורמים חיצוניים הזקוקים לדוח כדי לקבל החלטה כלכלית מסוימת כמו השקעה בעסק, מתן אשראי וכיוצא בזה. לכן, הבנק נוהג לבקש מאזן של העסק כדי לקבל החלטה פיננסית האם להעניק אשראי לחברה, באיזה תנאים, לאיזה תקופה ומהי רמת הסיכון.

המאזן חשוב גם לבעלי העסק ולבעלי המניות בחברה כדי לקבל תמונה כללית על החברה, להשוות את מצב העסק לשנה החולפת, להסיק מסקנות כיצד להתייעל, לחסוך עלויות ולשפר ביצועים. את המאזן מגישים גם לשלטונות המס בארץ כחלק מבסיס הביקורת של רשויות המס על דיווח החברה.

תמונת מצב כללית של העסק

הבנק מבקש את המאזן העסקי כאשר מבקשים ממנו אשראי עבור החברה, המאזן משמש את הבנק לקבלת תמונת מצב כללית אודות החברה ומצבה הפיננסי, כדאי לדעת כי הבנק מתמקד בעיקר בהון העצמי. ככל שההון העצמי גבוה יותר כך הבנק מרגיש בטוח יותר להעניק הלוואות ופתרונות מימון ואשראי נוספים, הון עצמי גבוה מבטיח כי העסק יציב ועומד להישאר פעיל עוד זמן רב.

בנוסף, הבנק בודק מהו היחס בין שיעור ההון העצמי לשיעורו מסך המאזן, אם ההון העצמי גבוה מ-20%, בהתאם לענף בו פועל העסק, הבנק ירגיש בטוח יותר לספק אשראי לחברה. כמו כן, הבנק בוחן היטב סעיפים במאזן העסקי כמו סעיף המלאי וסעיף הספקים. הוא גם בודק את סעיף הלקוחות כדי לבחון כמה כסף לקוחות עומדים לשלם לחברה בגין מוצרים ושירותים שסופקו, אם יש עלייה משמעותית בסעיף זה הדבר עשוי להצביע על קשיי גבייה, מצד שני הדבר מעיד גם על כספים עתידיים העומדים להיכנס לחשבון הבנק של העסק ולכן סביר להניח כי לחברה אין בעיה להחזיר את ההלוואה ולעמוד בהתחייבויות הכספיות השונות שלה.

למידע נוסף בנושא מה הבנק מחפש כשהוא מבקש את המאזן שלנו, השאירו פרטים באתר. צוות המומחים של פורטל רק תבקש הלוואות לעסקים יחזור אליכם בהקדם, נשמח לסייע גם לכם לקבל הלוואות ופתרונות מימון ואשראי המותאמים לצרכי העסק שלכם, בתנאים מועדפים ואטרקטיביים.