קרנות סיוע למפעלים במצוקהלאחרונה אנו שוב יכולים להיות עדים למקרים רבים (פרי הגליל, פניציה) שמבטאים את עניין מצוקת המפעלים, שרובם נמצאים בפריפריה ומתקשים להמשיך את פעילותם השוטפת בתנאים הכלכליים הנוכחיים.

הבעיות שאיתם מתמודדים המפעלים בישראל הן רבות, אבל החלק העיקרי שבהן נסב על אי הכדאיות הכלכלית של החזקת אמצעי ייצור במדינות מפותחות. בעולם הגלובאלי של היום, חברות גדולות מכל העולם, מעדיפות להעביר את המפעלים שלהם למדינות העולם השלישי, שם שכר העבודה הוא נמוך יותר וכך להוריד את ההוצאות שלהם.

העברת הייצור למדינות העולם השלישי וההשפעה על מפעלים בישראל

היציאה של הייצור מתוך המדינות העשירות יותר (שגם ישראל היא חלק מהן) והמעבר למדינות העניות יותר גורמת באופן בלתי נמנע לפגיעה בעובדי הייצור שחיים ברובם בפריפריה ומגיעים משכבות האוכלוסייה החלשות יותר. הם נותרים ללא אפשרויות רבות להמשיך ולכלכל את עצמם במקומות אחרים. כתוצאה מכך, מנסה מדינת ישראל על ידי זרועותיה השונות במשרדים הממשלתיים וגם על ידי עזרה לעמותות, להקים ולתמוך בקרנות קיימות שמציעות סיוע למפעלים.

תמיכה כזאת במפעלים יכולה להתפרש על ידי המבקרים שלה כלא כלכלית וכמונעת את ההתפתחות הטבעית של שוק העבודה, אבל יש לזכור, כי ישראל הינה מדינה שגם סובלת מבעיות סובייקטיביות רבות הקשורות לביטחון. בעיות אלה יכולות ליצור קשיים גם בעבודה השוטפת של המפעלים המוצלחים ביותר – בדוגמא האחרונה של קיץ 2014, ראינו שמפעלים רבים נאלצו להתמודד עם מצב בלתי אפשרי של ייצור תחת אש, מה שמחזק עוד יותר את חשיבות הסיוע הממשלתי, שהיא האחראית על הביטחון במדינה.

כיום ישנן מספר קרנות סיוע למפעלים במצוקה בישראל, נזכיר חלק מהן:

  • קרן דרומה צפונה – קרן סיוע שתומכת בכ-470 מפעלים בדרום ובצפון, היא מעניקה למפעלים אלה כלים העוזרים בניהול השוטף וגם מציעה להם הלוואות בתנאים אטרקטיביים יותר מהאפשרויות האחרות. היא הוקמה על ידי איתן ורטהיימר וממומנת בחלקה מתרומות של הסוכנות היהודית. בין השאר ניתן לקבל דרכה מימון לרכישת ציוד תעשייתי, הלוואות עסקיות, ליווי עסקי ועוד.
  • קרן הגליל – קרן לסיוע לעסקים בצפון הארץ שהוקמה ב-2004 על ידי תורמים פרטיים. דרך הקרן ניתן לקבל הלוואות בתנאים משתלמים והיא עוזרת לאנשי עסקים יהודים ומוסלמים כאחד.
  • קרן קורת – מציעה מגוון תכניות סיוע למפעלים קטינים ובינוניים ומאפשרת קבלת הלוואות עד 750 אלף ₪. מאז שנת 1994, הקרן, שתומכת ביהודים וגם בערביי ישראל שמקימים מפעלים בפריפריה, חילקה כהלוואות יותר מ-300 מיליון דולר.

במידה ואתה קשור למפעל במצוקה או שמא פשוט מעוניין לברר על אפשרויות נוספות שיש למפעלים לקבל סיוע מקרנות בישראל, אנו באתר רק תבקש לעסקים יכולים לעזור לך. אנו עובדים עם קרנות רבות ויכולים להפנות אותך לגורמים המתאימים בהתאם לקריטריונים הייחודיים שלך. מלא את הפרטים שלך באתר ואנו נדאג שהנציגים הטלפוניים שלנו יחזרו אליך בהקדם האפשרי.